Minister Kwieciński z optymizmem o zasadach inwestowania funduszy UE

infotrans
15.02.2019 12:25

Jesteśmy bliżejwynegocjowania korzystnych dla Polski zasad inwestowania funduszy UE – uważaminister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Chodzi o zmiany, które umożliwią m.in. finansowanieinfrastruktury gazowej, czy zakupu taboru kolejowego z funduszy spójności.

W przesłanym PAP komunikacie MIiR poinformowano, że UnijnyKomitet Stałych Przedstawicieli (COREPER) zarekomendował w piątek Radzie UniiEuropejskiej przyjęcie korzystnych dla Polski zapisów rozporządzeń dotyczącychinwestowania funduszy polityki spójności.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, spotkania COREPER odbywająsię przed posiedzeniami Rady Unii Europejskiej. „COREPER można porównać donaszego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Na obu forach uzgadniane są treściprojektów ustaw i rozporządzeń zanim trafią na posiedzenie rządu lub, wprzypadku UE, na posiedzenie Rady UE” – tłumaczy cytowany w komunikacieszef MIiR. Na spotkaniach COREPER takie uzgodnienia odbywają się na poziomieambasadorów państw członkowskich.

Podczas piątkowego posiedzenia COREPER uzgodniono częśćrozwiązań dotyczących zasad inwestowania funduszy polityki spójności w latach2021-2027. Na potrzeby negocjacji rozporządzenia podzielono na tzw. blokinegocjacyjne. Uzgodnienie dotyczy jednego z bloków tzw. rozporządzeniaogólnego, które reguluje najważniejsze kwestie związane z polityką spójności po2020 roku, oraz rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegoi Funduszu Spójności

„Rumuńska prezydencja uwzględniła nasze propozycje izaprezentowała korzystne dla Polski projekty rozporządzeń. COREPERzarekomendował, by Rada UE przyjęła zmiany, które umożliwią między innymifinansowanie infrastruktury gazowej, jeśli jest to związane z odchodzeniem odgospodarki opartej na węglu, finansowanie zakupu taboru kolejowego orazinwestycji w infrastrukturę lotniskową w zakresie bezpieczeństwa. W pierwotnejwersji rozporządzeń, które Komisja Europejska przedstawiła w maju 2018 roku,nie było takiej możliwości” – tłumaczy Kwieciński.

„Mamy też kompromis w kwestii podziału perspektywy 2021-2027na dwie części” – dodał minister. Zaznaczył, że pierwotnie KomisjaEuropejska zakładała jej podział na dwie części – od 2021 do 2025 roku i potemod 2026 do 2027 – ale to znacząco utrudniłoby realizację dużych projektów, naprzykład infrastrukturalnych czy w obszarze badań i rozwoju.

„Kompromis polega na tym, że od samego początku możemyplanować podział i sposób inwestowania całości funduszy na lata 2021-2027, alepołowa puli na lata 2026-2027 będzie do dyspozycji państw członkowskich dopierowtedy, gdy Komisja sprawdzi w 2025 roku jak poszczególne kraje wykorzystująunijne pieniądze” – powiedział minister.

Podkreślił, że wypracowane rozwiązania zostały przyjęte podługich i trudnych negocjacjach. „Sceptyczna wobec tych propozycji była KomisjaEuropejska. Udało nam się przekonać też płatników netto, na przykład Francję iHolandię” – dodał Kwieciński.

Uzgodnione rozwiązania musi jeszcze przyjąć Rada UniiEuropejskiej. Dalsze prace będą się toczyć w ramach negocjacji z ParlamentemEuropejskim w ramach tak zwanego trilogu.