MI: Budujmy nowe lotniska
W transporcie lotniczym w Polsce odnotowujemy roczny wzrost o 30 –40 proc. obsłużonych pasażerów To zjawisko niespotykane nigdzie na świecie, dające nam szansę rozwoju kraju i regionów –powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz podczas otwarcia konferencji „Zakładanie nowych portów lotniczych”. Dlatego nowe inicjatywy tworzenia lotnisk są tak ważne. Resort wychodzi im naprzeciw, przyjmując jako jeden z priorytetów rozwój sieci lotnisk i infrastruktury lotniczej –dodał wiceminister T. Jarmuziewicz. Poinformował także o inwestycjach realizowanych w portach lotniczych i rozwoju sieci TEN-T. Konferencja zorganizowana z inicjatywy ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, odbyła się 24 czerwca br. w siedzibie resortu i adresowana była do instytucji i grup inicjatywnych zainteresowanych utworzeniem nowych portów lotniczych. W trakcie spotkania, które zgromadziło liczne grono przedstawicieli samorządów z regionów zainteresowanych budową lotnisk przedstawione zostały najważniejsze aspekty procesu powstawania lotniska.
Obradom przewodniczył dyrektor gabinetu politycznego Radosław Stępień, który na wstępie zaznaczył że inwestycja polegająca na przekształceniu bądź budowie portu lotniczego musi być poprzedzona uzgodnieniami na poziomie samorządowym i rządowym. – Ministerstwo Infrastruktury dostrzega olbrzymi potencjał inwestorów zainteresowanych budową lotnisk i wzmożoną inicjatywę samorządów w tym zakresie. Nie stawiamy barier kapitałowi prywatnemu w budowie lotnisk i infrastruktury lotniczej –zaznaczył dyrektor R. Stępień.
Zagadnienia związane z budową lotnisk przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński, który omówił „Zakładanie nowych portów lotniczych w aspekcie planowania przestrzennego”. Grzegorz Kruszyński, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, scharakteryzował uwarunkowania budowlane, techniczne i operacyjne zakładania lotnisk, procedury administracyjne podlegające ULC, a także zagadnienia związane z uruchomieniem eksploatacji lotniska. Krzysztof Banaszek, p.o. prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawił procedury dolotu i odlotu oraz zadania służb ruchu lotniczego w kontekście pojawienia się w systemie zarządzanym przez PAŻP nowego lotniska. Ryszard Zakrzewski z Ministerstwa Środowiska wskazał na uwarunkowania środowiskowe w zakładaniu lotniska jako najistotniejszy aspekt w rozważaniu zasadności takiej inwestycji.
W dyskusji kończącej obrady wiele głosów dotyczyło możliwości uproszczenia procedur związanych z zakładaniem portu lotniczego. Dyrektor Gabinetu Politycznego Radosław Stępień odpowiadał na pytania związane z zaawansowaniem prac legislacyjnych resortu. Poinformował także o przygotowaniach do podjęcia decyzji o budowie Centralnego Portu Lotniczego. Do końca roku zakończone zostaną prace analityczne dotyczące CPL. Resort przygotował już materiały przetargowe do wyłonienia wykonawcy prac studialnych –powiedział dyrektor R. Stępień.