Medyka: Normalnie 20 tys odpraw dziennie; teraz – zero
-„Od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa zamknięta jest większość przejść granicznych, w tym przejście z Ukrainą w Medyce; najstarsze i jedno z największych w Polsce – przypomniała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.
Dodała, że „podobnie jak na całej polskiej granicy także tutaj, strażnicy graniczni nieprzerwanie, wykorzystując nowoczesne technologie i tradycyjne formy służby chronią nienaruszalności granicy państwowej”.
Ponad 6 mln podróżnych
15 marca ruch graniczny zawieszono na wielu polskich przejściach. Na Podkarpaciu wstrzymano ruch lotniczy w Rzeszowie-Jasionce oraz odprawy na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą w Budomierzu, Krościenku i Medyce.
Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG) w Przemyślu przypomniała, że „w ubiegłym roku granicę Medyce przekroczyło ponad sześć milionów podróżnych oraz blisko 800 tys. samochodów”.
„Średni ruch dobowy wyniósł prawie 16,5 tys. osób i 2,3 tys. pojazdów. Pod względem liczby odprawionych osób Medyka jest największym przejściem na granicy lądowej w Polsce, a biorąc pod uwagę wszystkie typy przejść drugim po Okęciu” – wyjaśniła w sobotę mjr Pikor.
Koleją i na piechotę
W Medyce funkcjonariusze Straży Granicznej obsługują m.in. jedyne na polsko-ukraińskiej granicy przejście piesze oraz ruch graniczny korzystających z międzynarodowych połączeń kolejowych. W 2019 roku odprawiono 1,7 mln podróżnych przekraczających granicę pieszo, a prawie 600 tys. podróżnych w ruchu kolejowym.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Tymczasowe zawieszenie ruchu granicznego w Medyce odsłoniło obraz, jakiego to najstarsze w Polsce przejście graniczne nie pamięta. Szlabany zabezpieczone betonowymi barierami, słyszalne są jedyne podmuchy wiatru oraz śpiew ptaków” – zauważyła rzeczniczka BiOSG.
Jednocześnie zaznaczyła, że służba w Medyce „nie oznacza tylko odpraw granicznych”. „Nasi strażnicy graniczni zabezpieczają również ponad dwudziestokilometrowy odcinek tzw. granicy zielonej. Całodobowo, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w tym m.in. pojazdów oraz wieży obserwacyjnej, kamer termowizyjnych oraz wiernie towarzyszących czworonogów zapewniają nienaruszalność granicy państwowej” – podkreśliła mjr Pikor.
Pełniący w Medyce służbę funkcjonariusze SG wspierają także przejście z Ukrainą w Korczowej, przywrócony punkt kontrolny na granicy ze Słowacją w Barwinku. Wspomagają także na placówki na polsko-niemieckiej granicy, gdzie ze względu na pandemię została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna.(PAP)
„