mDokument w każdym telefonie. Start pilotażu
11 maja w czterech miastach: Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu ruszył pilotaż mDokumentów. Według zamysłu resortu cyfryzacji posłuży przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników. Według minister Anny Streżyńskiej pierwszy etap projektu to koszt 7 mln zł. Drugi etap na razie nie został wyceniony.
mDokumenty to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego.
Według ministerstwa, nie należy mówić o dowodzie osobistym „W” komórce, lepiej – dowód „PRZEZ” komórkę, w telefonie nie będzie bowiem danych. Pozostaną one w rejestrach państwowych.
Na telefon będzie przychodził SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, czyli dowodu przez komórkę (podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie).
Jak podkreśla resort, Polacy mają już ponad 19 mln smartfonów – korzysta z nich ponad 60 proc. obywateli. Eksperci są zgodni, że technologie mobilne będą coraz bardziej rozpowszechnione i korzystać z nich będzie coraz więcej osób.
Mobilny dowód osobisty i inne mDokumenty nie będą rozwiązaniem obowiązkowym. mDokumenty, które będą testowane w czterech miastach Polski, to – jak podkreśla MC – rozwiązanie opcjonalne i uzupełniające w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów. Według resortu mDokumenty będą „alternatywą na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów”.
Nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie. Plastikowy dowód osobisty nadal będzie niezbędny, by np. przekroczyć granicę – mDokumenty będą działać tylko na terenie Polski, za granicą – nie.
W pierwszym etapie będzie można korzystać z mobilnego dowodu osobistego. Do końca roku ma do tego dojść jeszcze mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad kolejnymi dokumentami, z których będzie można korzystać mobilnie. Toczą się np. prace nad mobilną wersją legitymacji studenckiej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Co ważne, na początku z mobilnego dowodu osobistego będzie można korzystać jedynie w relacjach z administracją oraz policją (w pilotażu tylko w urzędach). Ministerstwo pracuje jednak nad rozwiązaniem, które umożliwi korzystanie z mDokumentów również w relacjach z innymi obywatelami (np. gdy chcemy komuś potwierdzić swoje dane) oraz z biznesem (np. na poczcie, w banku, u operatora telekomunikacyjnego, w bibliotece czy wypożyczalni).
Resort nie wie jeszcze, kiedy mDokumenty zostaną wprowadzone w całej Polsce – prace nad potrzebnymi do tego zmianami prawnymi już trwają. Pilotaż ma sprawdzić, jak mDokumenty zadziałają w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji chce zebrać uwagi i opinie, by uwzględnić je w ostatecznej wersji. W pilotażu z mDokumentów będzie można skorzystać tylko w urzędach gmin. Konferencja prasowa odbyła się w czwartek w Warszawie.
„