Mazowsze świetnie radzi sobie z wydatkowaniem środków unijnych

infotrans
14.08.2018 10:36

Mazowsze już w lipcuosiągnęło jeden z najważniejszych wskaźników wydatkowania środków unijnych –tzw. zasadę n+3.

Do końca 2018 r. powinno przekazać beneficjentom ok. 330 mlneuro, a już teraz przekroczyło tę kwotę. To wyraźnie pokazuje, że regionpotrafi skutecznie wydawać środki unijne.

Pół roku przed czasem

– Jesteśmy zadowoleni ze stopnia realizacji naszegoRegionalnego Programu Operacyjnego. Mamy jeszcze pół roku, a już osiągnęliśmyważny wskaźnik n+3. Świadczy to o tym, że wydatkujemy środki unijne zgodnie zobowiązującymi zasadami i harmonogramem. Jestem przekonany, że na koniec okresu rozliczeniowego Mazowszewykorzysta wszystkie przyznane fundusze – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Każde z województw prowadzących swój regionalny programoperacyjny jest zobowiązane przestrzegać zasady n+3. Określa ona dodatkowyokres na realizację i rozliczenie projektów i programów współfinansowanych zfunduszy europejskich. Zasada ta wymusza też sukcesywne wydatkowanie pieniędzy.Zgodnie z ustaleniami do końca 2018 r. Mazowsze powinno certyfikować ponad329,5 mln euro wydatków, a tymczasem już na koniec lipca wnioski o płatnośćsięgały ok. 330,3 mln euro.

Dobry wynik

– Mamy z Unii Europejskiej przyznane ponad 2 mld euro.Zaangażowanych jest już 66 proc. środków z tej perspektywy. Zaangażowanych,czyli podpisanych do dofinansowania umów. To wszystko jest weryfikowane różnegotypu wskaźnikami. Jednym z nich jest spełnianie zasady n+3, czyli weryfikacjacertyfikowanych, tzn. wydatkowanych środków w stosunku do tego, co zostałozaangażowane w umowach. W 2018 r. mamy do wydatkowania prawie 330 mln euro, a zdumą mogę powiedzieć, że już pod koniec lipca ta zasada została spełniona, bojuż certyfikowaliśmy ponad 330 mln euro – wyjaśnia wicemarszałek WiesławRaboszuk.

Ten rok jest czwartym rokiem realizacji RPO WM 2014–2020. Wramach całego programu Mazowsze ma do wydania ponad 2,089 mld euro (z czego nadofinansowanie projektów ze środków EFRR – 1,54 mld euro oraz z EFS – 545 mlneuro). Minął już półmetek tego okresu programowania. Zarząd województwazatwierdził do dofinansowania 2 622 projekty na kwotę 1,37 mld euro (wkładuUE), co stanowi 66 proc. zarezerwowanej w programie puli środków. Podpisanychjest już 2 246 umów – na kwotę 1,2 mld euro (wkładu UE), co przełożyło się napłatności w projektach i sprawną certyfikację wydatków do Komisji Europejskiej.Osiągnięcie w 2018 r. założonego poziomu było bardzo ważne. Jeżeli do tegoczasu nie udałoby się tego zrealizować, musielibyśmy zwrócić niewykorzystanąnadwyżkę do budżetu UE.