Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Lublin wprowadza e-bilet

infotrans
22.04.2008 19:44
Od września br. mieszkańcy Lublina będą mogli kupić elektroniczny bilet MPK –początkowo w wersji tygodniowej, miesięcznej i 90. dniowej.
Lublin wprowadza e-bilet
MPK Lublin realizuje projekt biletu elektronicznego z Mennicą Polską, która dostarczy karty do Lublina. Na początek Mennica przekaże miejskiemu przewoźnikowi 20 tys. kart, a także 45 urządzeń dla kontrolerów. Powstaną także dwa centra obsługi posiadaczy biletów oraz centrum personalizacji kart, które będzie zapisywać w plastiku dane posiadaczy. Według pierwszych ustaleń projektu, na bilecie elektronicznym będzie widniało zdjęcie oraz imię i nazwisko posiadacza. Wewnątrz plastikowej karty znajdzie się elektroniczny układ z pamięcią, na której zostaną zapisane dane na temat biletu wykupionego przez posiadacza. Kontrolerzy będą sprawdzali jego ważność zbliżając kartę do specjalnego czytnika. Podobnie będziemy go doładowywać. Co ważne dla studentów, miejski przewoźnik zapowiada, że system będzie tak opracowany, że funkcję biletu elektronicznego będą mogły spełniać także elektroniczne legitymacje studenckie.
Kolejna lubelskiego e-biletu nastąpi za mniej więcej miesiąc, kiedy MPK wraz z Mennicą Polską zaprezentuje wygląd lubelskiego biletu elektronicznego. Cała inwestycja –w I fazie biletów tygodniowych, miesięcznych i 90-dniowych –ma kosztować 1,5 mln złotych.
Pytamy rzecznika
O szczegóły projektu spytaliśmy Stanisław Wojnarowicz, rzecznika prasowego MPK Lublin. Oto co nam powiedział:
TransInfo.pl: Za mniej więcej miesiąc MPK wraz z Mennicą Polską zaprezentuje wygląd lubelskiego biletu elektronicznego. Kiedy pojawią się pierwsze e-bilety w normalnej sprzedaży?
Stanisław Wojnarowicz, rzecznika prasowego MPK Lublin: Pierwsze e-bilety pojawią się w sprzedaży we wrześniu br.
TransInfo.pl: Na początku będą to tylko bilety tygodniowe, miesięczne i 90. dniowe?
Tak, ale trwają rozmowy również nad wprowadzeniem jednorazowych biletów elektronicznych
TransInfo.pl: Czy liczba 20 punktów doładował to nie jest trochę za mało? Czy doładowania będą realizowały automaty?
Jest to dużo więcej punktów niż obecne punktów sprzedaży biletów okresowych.
TransInfo.pl: Projekt biletu elektronicznego jest realizowany Mennicą Polską. Czy był ogłoszony przetarg publiczny na to
zamówienie?
Projekt biletu elektronicznego został przeprowadzony na zasadzie zamówienia sektorowego, które zezwala na podjęcie działań do wysokości 412 tys. euro jeśli projekt jest realizowany w ciągu 12 miesięcy
TransInfo.pl: Dowiedzieliśmy się, że funkcję biletu elektronicznego będą mogły spełniać także elektroniczne legitymacje studenckie. Czy to będzie możliwie od pierwszego dnia obowiązywania e-biletów?
Rozmowy z lubelskimi uczelniami będą dopiero prowadzone.
TransInfo.pl: Kiedy przewiduje się wprowadzenie do systemu biletów jednorazowych?
To jeszcze nie zostało ustalone.
TransInfo.pl: Dziękujemy za rozmowę.