Dla Lublina rok 2013 to przede wszystkim kontynuacja zadań związanych z zakupem taboru w ramach realizowanego projektu unijnego „Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie”. Zostały podpisane kolejne umowy na zakup i dostawę 50 trolejbusów, w tym na 12 sztuk przegubowych pojazdów „na szelkach”. Z kolei firma Autosan przekazała ostatnie egzemplarze pojazdów Sancity 9 LF i tym samym zamknięto inwestycje związane z zakupem nowych autobusów, który łącznie w ostatnich latach przybyło do Lublina aż 100 szt. To jednak nie koniec wprowadzania nowych pojazdów na ulice Lublina. Pod koniec roku ZTM Lublin ogłosiło przetarg na świadczenie usług przewozowych 20 nowymi autobusami przegubowymi, a do obsługi liniowej zostało skierowanych 13 szt. nowych trolejbusów z dodatkowym napędem.
Ostatnie dwanaście miesięcy to też sporo działań, które podniosły jakość obsługi i komfort korzystania z komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą korzystać z nowych kasowników dwufunkcyjnych, które umożliwiają, sprawdzenie, skasowanie i doładowanie elektronicznych biletów okresowych i jednoprzejazdowych. Pojawiły się nowe stacjonarne biletomaty. W chwili obecnej do dyspozycji mieszkańców jest 35 całodobowych urządzeń do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Automaty są zlokalizowane przede wszystkim w głównych węzłach przesiadkowych oraz na przystankach o dużym natężeniu ruchu, w tym również na osiedlach. Jeden automat został również uruchomiony na terenie Świdnika. Ponadto w celu optymalizacji i urealnienia międzyprzystankowych czasów przejazdów, a tym samym poprawy punktualności kursowania, został zorganizowany „dzień doskonalenia rozkładu jazdy”. W tym dniu, autobusy i trolejbusy z przystanków początkowych odjeżdżały zgodnie z rozkładem jazdy, natomiast ze wszystkich przystanków na trasie, zgodnie z rzeczywistym czasem przejazdu tj. czasem uwzględniającym istniejące warunki drogowe oraz obsługę pasażerów na przystankach. Uzyskane dane pozwoliły nam na wprowadzenie korekt czasów przejazdów, a tym samym wyeliminowanie przyspieszeń i opóźnień na konkretnych odcinkach międzyprzystankowych. W związku z postulatami pasażerów zmienione zostały także przepisy porządkowe w środkach komunikacji miejskiej. Zawierają one zapisy dotyczące możliwości niedopuszczenia do przewozu lub usunięcia z pojazdu osób zagrażających bezpieczeństwu, porządkowi w transporcie, zakłócających spokój w pojeździe lub uciążliwych dla innych podróżnych, w szczególności w stanie wskazującym na nietrzeźwość lub użycie środków odurzających, a także osób agresywnych. Miniony rok to także duże zmiany w zakresie korzystania z przystanków. Z początkiem września 125 przystanków komunikacji miejskiej otrzymało status „na żądanie”. Wprowadzenie przystanków warunkowych poprzedziły konsultacje społeczne, zarówno w zakresie lokalizacji przystanków jak i zasad korzystania z nich.
W roku 2013 rozszerzona została oferta przewozowa. W kooperacji z Gminą Świdnik została uruchomiona komunikacja miejska na trasie Lublin-Świdnik. Z początkiem października wybrane kursy linii nr 55 zostały skierowane do Świdnika. Sukcesywnie obejmujemy komunikacją trolejbusową nowo wybudowane odcinki trakcji. Nowym odcinkiem trakcji przez ul. Dekutowskiego kursuje linia nr 153, która została wydłużona do ronda przy Pancerniaków.
Miniony rok to także Jubileusz 60-lecia komunikacji trolejbusowej. Z tej okazji odbył się Piknik Komunikacyjny. Poza licznymi atrakcjami, zorganizowana została akcja, podczas której wykonane zostało zdjęcie obrazujące jaką powierzchnię ulicy zajmuje 100 samochodów oraz 1 autobus. Inicjatywa miała uświadomić mieszkańcom Lublina, że nawet najszersze drogi nie są w stanie zapewnić płynności poruszania się rosnącej w dużym tempie liczbie samochodów.
Ponadto zostały podjęte inne działania z zakresu promocji komunikacji miejskiej. Z początkiem roku MPK Lublin przy współudziale ZTM w Lublinie wprowadził program lojalnościowy „BusBonus”. Dzięki niemu stali pasażerowie komunikacji miejskiej mogą korzystać z licznych zniżek u partnerów programu. Zmieniliśmy także standardy świadczenia usługi kontroli biletowej. Celem poprawy wizerunku kontrolera został wprowadzony jednolity, estetyczny strój. Dodatkowo kontrole przeprowadzane są za pomocą czytników kontrolerskich z dołączoną drukarką do wydruku na miejscu Wezwania do zapłaty lub pokwitowania zapłaty gotówką. Celem ułatwienia komunikacji z pasażerami założyliśmy swój profil na Facebooku. Uruchomienie strony wynikało z faktu poszukiwania nowych dróg komunikacji z użytkownikami komunikacji miejskiej. Facebook to bardzo popularna platforma społecznościowa i postanowiliśmy ją wykorzystać. Ponadto z końcem roku przy współpracy m.in. Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej rozpoczęliśmy akcję „Nie bądź bierny! Powiadom”, która ma na celu uwrażliwić mieszkańców na przypadki wandalizmu oraz zachęcić do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach. Poniżej komunikacyjne wydarzenia roku 2013 w telegraficznym skrócie:
17 stycznia – uchwalenie Planu Transportowego.
5 lutego –MPK Lublin przy współudziale ZTM w Lublinie wprowadził program lojalnościowy „BusBonus”.
4 kwietnia –uruchomienie elektronicznych dwufunkcyjnych kasowników zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej.
10 kwietnia –odbył się „dzień doskonalenia rozkładów jazdy”.
9 maja –popisanie umowy z Ursus SA i Bogdan Motors na dostawę 38 sztuk nowych, niskopodłogowych 12-metrowych trolejbusów z dodatkowym napędem bateryjnym.
29 czerwca –z okazji 60-lecia komunikacji trolejbusowej odbył się Piknik Komunikacyjny. Piknik został zorganizowany przez MPK Lublin przy współpracy ZTM w Lublinie oraz Lubelskiego Towarzystwa Zrównoważonego Transportu.
8 lipca –ZTM ma swój oficjalny profil na Facebooku.
17 lipca –w życie wchodzą nowe przepisy porządkowe. Uchwała dała uprawnienie kierowcy lub kontrolerowi do niedopuszczenia do przewozu lub polecenia opuszczenia pojazdu przez osoby uciążliwe, agresywne, zakłócające spokój w pojeździe. W przypadku odmowy opuszczenia pojazdu, kierowca lub kontroler ma prawo wezwać Straż Miejską.
14 sierpnia –firma Autosan dostarczyła ostatnią partię pięciu sztuk autobusów i sfinalizowała kontrakt dla Lublina. Flota pojazdów komunikacja miejskiej wzbogaciła się łącznie o 53 autobusy typu Sancity 12LF.
19 sierpnia –uruchomienie funkcji „Doładowanie biletu internetowego”w kasownikach dwufunkcyjnych. Pasażerowie mogą już w urządzeniach do kasowania doładować elektroniczne bilety okresowe zakupione w sklepie internetowym.
27 sierpnia – podpisanie umowy z firmą Solaris Bus &Coach S.A. na dostawę 12 sztuk nowych niskopodłogowych, przegubowych trolejbusów z dodatkowym napędem bateryjnym.
1 września –wprowadzenie przystanków „na żądanie”. Status ten otrzymało w sumie 125 przystanków komunikacji miejskiej.
10 września – podpisanie umowy na zakup i dostawę samochodu specjalnego z podnośnikiem koszowym. Pojazd techniczny będzie wykorzystywany do obsługi istniejących i nowo budowanych odcinków trakcji trolejbusowej.
2 października – uruchomienie nowego polaczenia komunikacji miejskiej na trasie Lublin – Świdnik. Wybrane kursy linii nr 55 zostały skierowane do Świdnika.
2 października –pierwsze trolejbusy marki Solaris z dodatkowym napędem spalinowym zostały skierowane do obsługi linii nr 758.
14 listopada –ogłoszenie przetargu na świadczenie usług przewozowych przez operatorów prywatnych.
19 listopada –uruchomienie stacjonarnego automatu biletowego w Świdniku (35 automat działający w lubelskiej komunikacji miejskiej).
6 grudnia –na ulice miasta wyjechały pierwsze pojazdy z wyklejonym herbem Lublina. „Koziołek”wrócił na autobusy i trolejbusy po 20-letniej przerwie.
7 grudnia –kontrolerów biletowych obowiązuje jednolity, estetyczny ubiór. Dodatkowo, pracownicy kontroli zostali wyposażeni w czytniki kontrolerskie z dołączoną drukarką do wydruku na miejscu Wezwania do zapłaty lub pokwitowania zapłaty gotówką.
12 grudnia –inauguracja akcji „Nie bądź bierny! Powiadom!
19 i 24 grudnia –skierowanie do obsługi liniowej pierwszej partii pięciu trolejbusów marki Ursus z dodatkowym napędem bateryjnym.
24 grudnia –ogłoszenie przetargu na świadczenie usług przewozowych 20 nowymi autobusami przegubowymi.