Łódzkie MPK otwiera się na niepełnosprawnych
Do czasu epidemii koronawirusa, pojazdy specjalne MPK-Łódź woziły głównie dzieci do szkół i ośrodkówszkolno–wychowawczych. Teraz firma chce się otworzyć na wszystkie osobyniepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Teraz mogą oni wybraćsię do parku, galerii handlowej czy restauracji,a w tej podróży pomoże im Zakład Przewozu OsóbNiepełnosprawnych MPK-Łódź.
Do tej pory
Przewozy szkolne stanowiły przez pierwsze trzy miesiące tegoroku 85 proc. wszystkich zleceń abonamentowych łódzkiego ZPON-u. Korzystało znich 271 uczniów. Kolejne 42 osoby były dowożone na warsztaty terapiizajęciowej domów samopomocowych (13,1 proc. zleceń). Natomiast osoby aktywnezawodowo stanowiły wśród klientów ZPON tylko 2,2 proc. (7 osób). Wynikało to zpriorytetu, jaki w przewozach nadano uczniom.
Jednak gdy szkoły nadal pozostają zamknięte, dorosłe osobyniepełnosprawne mogą korzystać z usług ZPON w pełnym zakresie. Zwłaszcza, żestawki za przewóz specjalistycznymi pojazdami i pomoc opiekunów nie są wysokie.Jednorazowy przejazd kosztuje 12 zł. Natomiast w przypadku wykupionegoabonamentu koszt przejazdu to 8 zł.
Jak to działa?
Przewozy specjalne na rzecz niepełnosprawnych łodzianrealizowane są przez siedem dni w tygodniu w godz. 6 – 22. Usługi sąrealizowane w relacji „drzwi – drzwi”, gwarantując pełną obsługę włącznie ztransportem osób na wózkach po schodach. Osoba niepełnosprawna znajduje się podopieką wykwalifikowanych pracowników pomagających w sprawnym i bezpiecznymprzemieszczaniu się z miejsca zamieszkania do pojazdu, w czasie podróży i zpojazdu do miejsca docelowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
ZPON MPK-Łódź dysponuje 21 pojazdami: 17 samochodami FiatDucato i 4 Citroen Jumper w pełni przystosowanymi do przewozu osóbniepełnosprawnych. Zamówienia na przewozy przyjmowane są pod numerem tel. 42672 14 15.
„