Łódź: Oceń transportowy system
Zarząd Dróg i Transportu nadzoruje prace nad Aktualizacją Studium Systemu Transportowego dla Miasta Łodzi, której wykonawcą jest Biuro Planowania Rozwoju Warszawy S.A. Celem Studium jest wykształcenie racjonalnego i realnego układu komunikacyjnego miasta, wprowadzenie zrównoważonego systemu transportu i obsługi komunikacyjnej oraz zapewnienie priorytetu transportu publicznego wobec transportu indywidualnego. Niezbędnym elementem w tym zakresie jest poznanie zachowań i preferencji komunikacyjnych mieszkańców Łodzi. W tym celu przeprowadzona zostanie ankieta. Badanie tysiąca mieszkańców z losowo wybranych lokali mieszkalnych metodą wywiadów domowych wykona wyspecjalizowana firma badawcza GfK Polonia. Zasadniczym celem badania jest uzyskanie danych na temat ruchliwości (dobowej liczby podróży mieszkańca), motywacji podróży oraz podziału zadań przewozowych i rozkładu podróży w dobie, które zostaną wykorzystane do budowy modelu ruchu w stanie istniejącym. Badaniem zostanie objęte 1000 mieszkańców Łodzi wykonujących podróże, z wylosowanych lokali mieszkalnych, odbywających podróże w dzień powszedni (wtorek, środa lub czwartek). Wymogi dotyczące próby:
– próba losowa,
– zrealizowana próba ma być rozłożona w dzielnicach miasta proporcjonalnie do liczby mieszkańców.
Sposób wykonania badania:
– każdy z ankieterów musi udać się dwukrotnie do mieszkania, w którym będzie przeprowadzany wywiad.
– w czasie pierwszej wizyty ankieter ustala dla każdego mieszkania liczbę i wiek zamieszkujących je osób (datę urodzenia).
– każdemu mieszkańcowi urodzonemu w 2007 roku i wcześniej (osoby w wieku 6 lat i powyżej) ankieter zostawia „dzienniczek podróży”do wypełnienia. (podróż – przemieszczenie osoby na odległość nie mniejszą niż 100 metrów dokonane pieszo, jednym lub kilkoma środkami transportu, podjęte, by dotrzeć do zamierzonego punktu końcowego podróży).
– w trakcie drugiej wizyty w gospodarstwie domowym na podstawie „dzienniczków”wypełnionych wcześniej przez ankietowanego i pytań uzupełniających informacje z 'dzienniczka’ ankieter wypełnia formularz dotyczący podróży dla każdego mieszkańca w wieku 6 lat i powyżej.
Informacje zbierane w trakcie badania:
– liczba osób w mieszkaniu,
– płeć osób,
– rok urodzenia każdej z osób mieszkających w wylosowanym mieszkaniu,
– liczba osób wykonujących podróże w określonym dniu,
– liczba podróży wykonanych przez każdego z mieszkańców w wieku 6 lat i powyżej,
– miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży (Łódź, poza Łodzią),
– motywacja podróży na podstawie informacji opisowej z „dzienniczka”(do domu, do pracy, do szkoły, na uczelnię, zakupy i usługi, rozrywka i rekreacja, sprawy służbowe i interesy, podwożenie innych osób),
– środki transportu użyte w trakcie podróży (pieszo, rower, motocykl, samochód osobowy, samochód dostawczy, autobus, tramwaj, kolej, inny),
– godzina rozpoczęcia podróży.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwraca się z uprzejmą prośbą do łodzian o czynny udział w ankiecie.