Łódź: MPK i VISA z niespodzianką dla pasażerów

infotrans
29.05.2015 13:03

Wraz z nowymi biletomatami mobilnymi i stacjonarnymi pojawiła się nowa możliwość płatności  za bilety okresowe i jednorazowe komunikacji miejskiej w Łodzi. Z miesiąca na miesiąc rośnie ilość pasażerów, którzy decydują się na zakup biletów przy pomocy kart zbliżeniowych. 

Wzrostową tendencję dostrzega również najszerzej akceptowana marka płatnicza na świecie – czyli VISA, która doceniając sieć bezgotówkowej sprzedaży biletów w mieście oraz rosnące zainteresowanie tą formą płatności za bilety postanowiła sprezentować 10 tysiącom pasażerów MPK-Łódź praktyczne upominki w postaci etui na MIGAWKĘ i kartę płatniczą.

W poniedziałek i wtorek 1 i 2 czerwca każdy, kto w godzinach 8:00 – 16:00 dokona zakupu dowolnego biletu komunikacji miejskiej przy pomocy karty VISA w biletomacie stacjonarnym zlokalizowanym przy łódzkiej Manufakturze otrzyma etui, które pomoże zabezpieczyć MIGAWKĘ. 

Z punktu widzenia MPK-Łódź to, co cenne w tej akcji, to promocja formy sprzedaży biletów dzięki kartom płatniczym, które pomimo pierwotnych obaw pasażerów stają się coraz bardziej popularną formą zakupu. Co więcej, już wkrótce osoby korzystające z drugiej nowoczesnej formy zakupu biletów, jaką jest sklep internetowy www.migawka.lodz.pl, będą mogły otrzymać upominek uczestnicząc w zabawie organizowanej przez MPK-Łódź we współpracy z operatorem sklepu internetowego.

Płatności zbliżeniowe w Europie stają się coraz bardziej popularne, w Polsce ? która jest europejskim liderem w takich płatnościach ? stanowią już powszechny sposób płatności. 40% wszystkich płatności Visa w Polsce to właśnie płatności zbliżeniowe. Stanowią one także już 55 proc. wszystkich transakcji poniżej 50 zł opłacanych kartą Visa w Polsce, co jest fenomenem. Swoją popularność zawdzięczają m.in. wygodzie, łatwości oraz szybkości dokonywania transakcji. Upowszechnienie się płatności zbliżeniowych ma w Polsce znaczący wpływ na ogólny, dynamiczny rozwój obrotu bezgotówkowego. Ten rozwój ma swoje odzwierciedlenie w statystkach – w pierwszych miesiącach 2015 r. liczba transakcji rosła w tempie 36%, podczas gdy rok temu było to 25%. W ostatnich kilku kwartałach wzrost wartości płatności sięga 20%.

Powszechność płatności zbliżeniowych stała się możliwa dzięki bardzo szybkiemu rozwojowi sieci akceptacji ? większość placówek usługowych i handlowych jest już przygotowana do przyjmowania takich płatności. Rośnie również liczba miast, w których w środkach komunikacji miejskiej można zapłacić zbliżeniowe za przejazd, a także za parkowanie w miejskich parkomatach. Obecnie płatności zbliżeniowe akceptowane są w 80% z ponad 400 tys. terminali działających w całym kraju. Do końca 2017 r. wszystkie terminale POS w Polsce będą wyposażone w funkcję zbliżeniową. W całej Europie liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe sięga 2,4 mln. Dla przykładu w ub. roku  w aglomeracji londyńskiej wprowadzono możliwość płacenia zbliżeniowo za przejazd wszystkimi środkami transportu miejskiego i podmiejskiego.