Łódź: konferencja nt. Honorowych Dawców Krwi w MPK

infotrans
04.06.2015 20:35

Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Łodzi został założony w 2007 roku przez Andrzeja Pachucego, długoletniego pracownika MPK-Łódź. Impulsem do tego była katastrofa hali targowej w Katowicach. Pracownicy naszego przedsiębiorstwa spontanicznie oddali krew dla poszkodowanych w tej katastrofie. To był początek działalności Klubu HDK przy MPK-Łódź.

Dziś, po ośmiu latach działalności klubu, krwiodawcami została większość pracowników MPK, oraz członkowie ich rodzin i znajomi. Aktualnie Klub liczy sobie 117 stałych członków. Przez te osiem lat odbyło się około pięćdziesięciu akcji krwiodawstwa, a każda akcja to około trzydziestu krwiodawców ? pracownicy MPK oddali zatem prawie siedemset litrów krwi. Ilu osobom ta krew uratowała życie, trudno oszacować? I to jest wielka zasługa klubu.

Działalność:

Oprócz regularnych (odbywających się co dwa miesiące) zbiórek krwi, Klub prowadzi następujące działania:

– pozyskuje czekolady od krwiodawców i przekazuje je dzieciom leczonym onkologicznie w Szpitalu Klinicznym im. M. Konopnickiej w Łodzi,

– organizuje specjalne, celowe zbiórki krwi ? np. na rzecz ww. dzieci,

– wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizował akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych rejestrując ponad stu potencjalnych dawców,

– zorganizowanie akcji szczepień przeciwko żółtaczce dla 40. krwiodawców ,członków klubu.

Odznaczenia:

Oprócz wyżej wymienionych działań w Klubie organizowane są uroczystości odznaczenia Zasłużonych Honorowych Krwiodawców, które odbywają się zawsze w obecności władz MPK, Polskiego Czerwonego Krzyża i oczywiście Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Bilans odznaczeń pracowników MPK-Łódź wygląda następująco:

– 50-ciu członków Klubu zostało odznaczonych odznaką ,,Zasłużony Honorowy Dawca Krwi,

– 30-tu otrzymało medal ,,Zasłużony dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa 

w Łodzi”,

– czterech otrzymało Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża.

– trzech legitymuje się medalem ,, Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”,

– jest też wśród pracowników MPK posiadacz (oprócz w/w odznaczeń) Kryształowego Serca oraz srebrnego i złotego Krzyża Zasługi.

Inne osiągnięcia Klubu:

– W styczniu 2008 roku Klub zajął drugie miejsce w  etapie okręgowym pierwszej edycji konkursu dla klubów HDK-PCK na najlepszą promocję honorowego krwiodawstwa, o Puchar Prezesa Zarządu Głównego PCK, organizowanym przez Łódzki Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.

– w listopadzie 2008 roku, z okazji pięćdziesięciolecia powstania Ruchu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, Klub został uhonorowany Medalem Okolicznościowym.

– w kwietniu 2012 Klub otrzymał medal ,,Zasłużony dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa 

i Krwiolecznictwa w Łodzi”.

– ponadto, Klub HDK-PCK przy MPK-Łódź uczestniczy w spartakiadach sportowo-rekreacyjnych dla klubów HDK, które organizowane są w Okręgu łódzkim.

Kolejna zbiórka krwi odbędzie się 7 sierpnia. Przed nami ?gorący?, wakacyjny czas w którym, jak co roku, zwiększa się ilość wypadków drogowych, a wraz z nimi zwiększa się zapotrzebowanie na krew. W związku z tym Klub apeluje do wszystkich, którzy mogą podzielić się swoją krwią z innymi o przekazanie swojej krwi. Nigdy nie wiadomo kiedy i komu będzie ona potrzebna i uratuje życie!

Jednocześnie MPK-Łódź rozpoczyna współpracę z Fundacją Ofiar Wypadków Drogowych, wraz z którą planuje realizację inicjatyw skierowanych do mieszkańców miasta i regionu, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach ? w tym również w przypadku zdarzeń z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej.

Współpraca zostanie zainaugurowana Piknikiem ?Bądźmy Razem Bezpieczni?, który odbędzie się 28 czerwca przy okazji Dnia Otwartego w Zajezdni Historycznej Brus organizowanego przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. W programie poza zwiedzaniem Zajezdni i poznawaniem historii komunikacji miejskiej oraz ekspozycji zabytkowych tramwajów i autobusów będą także bloki związane z bezpieczeństwem ? tj. pokazy ratownictwa, prelekcje nt. bezpieczeństwa, spotkanie z prowadzącymi pojazdy komunikacji miejskie i prezentacje zagrożeń w ruchu drogowym na łódzkich ulicach (z pokazami zapisów filmów z udziałem kierowców, pieszych i rowerzystów w relacji z autobusami i tramwajami), testy psychologiczne sprawdzające nasze predyspozycje a także konkursy z wiedzy o przepisach ruchu drogowego.

Fundacja Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych została założona w sierpniu 2008 roku. W 2009 roku uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Głównym celem Fundacji, realizowanym z powodzeniem od lat w wielu lat, jest pomoc poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych. Udzielamy dofinansowania na leczenie, rehabilitację, turnusy rehabilitacyjne i inne konieczne działania usprawniania osób naszych podopiecznych. Świadczy również pomoc psychologiczną i prawną. Ponadto wspiera placówki medyczne oraz prowadzimy przedsięwzięcia edukacyjne służące budowaniu świadomości użytkowników ruchu drogowego w zakresie prawidłowych zachowań na drodze.