Łódź: Dzień bez Samochodu
W Łodzi z okazji Tygodnia Mobilności oraz Dania Bez Samochodu (22.09) przygotowano zestaw ciekawych wydarzeń i imprez.
Z okazji Dni MPK i Tygodnia Mobilności spółka MK Łódź gościła swoich kontrahentów i partnerów na konferencji branżowej (16.09.br.) To już czwarta edycja tego święta. W tym roku spotkanie miało wyjątkowy charakter z uwagi na przypadający jubileusz 110-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi oraz 15-lecia utworzenia spółki. Zaproszenie na konferencję przyjęli przedstawiciele władz Łodzi, przedsiębiorstwa komunikacyjne, organizatorzy transportu miejskiego, producenci z branży transportowej, instytucje finansowe i usługowe.
W ramach Dni MPK, Spółka planuje również zorganizować szereg imprez dla pasażerów:
17.09.br.: przejazd zabytkowym tramwajem (5N+5ND) na trasie ul. Północna – Rondo Lotników Lwowskich (pierwszy kurs: godz.11.00;pętla przy ul. Północnej);
18.09.br.: wystawa historycznych autobusów w godz. 12.00-19.00, ul. Tramwajowa 6;
20.09.br.: II Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w godz. 8.00-14.00;Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź, ul. Wierzbowa 51 (podczas giełdy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najcenniejszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską;regulamin konkursu znajduje się na stronie www.muzeum.mpk.lodz.pl);
22.09.br.: drzwi otwarte w zajezdni autobusowej nr 2, ul. Nowe Sady 15 w godz. 10.00-14.00, wejście w grupach co 30 min. (podczas drzwi otwartych, będzie można obejrzeć najnowocześniejszą zajezdnię w Łodzi, wyposażoną w stację paliw i funkcjonalne zaplecze dla prowadzących).
I to jednak Ne wszystko. Już po raz trzeci, ruszy Łódzki Miejski Rajd Rowerowy. Impreza planowana jest w niedzielę 21 września 2008 r. Ma ona charakter rajdu na orientację. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie określonych miejsc i potwier¬dzenie tego przez udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie związane z danym miejscem. Trasa wiedzie przez ponad czterdzieści łódzkich parków i innych terenów rekreacyjnych. To inspiracja do dalszego, samodzielnego poznawania na rowerze innych ciekawych zakamarków Łodzi oraz jej bliższych i dalszych okolic. Start i meta rajdu, podobnie jak w latach poprzednich, w Pasażu Schillera. Początek o godzinie 10, zakończenie o 17. Rajd nie ma charakteru wyścigu, więc czas prze¬jazdu nie będzie brany pod uwagę. Zwyciężą ci, którzy odwiedzą największą liczbę określonych w regulaminie miejsc. Chodzi o wypromowanie roweru jako równoprawnego środek transportu w miastach. Nie będzie w związku z tym żadnych zmian w organizacji ruchu, a uczestnicy rajdu muszą przestrzegać wszystkich przepisów kodeksu drogowego, tak jak w każdy inny dzień kiedy poruszają się po mieście.
Aby zachęcić uczącą się młodzież do udziału w imprezie, wprowadzono oddzielną klasyfikację dla drużyn szkolnych. Im więcej uczestników weźmie udział w rajdzie, tym bardziej rowerzyści zostaną dostrzeżeni przez innych użytkowników dróg, a zwłaszcza przez władze miasta odpowiedzialne za organizację ruchu, budowę dróg dla rowerów i tworzenie rozwiązań komunikacyjnych zachęcających do korzystania z tego najbardziej ekologicznego środka transportu.