Linz: test wirtualnej informacji pasażerskiej
Podczas październikowej „Nocy Nauki”w Linz odbył się test wirtualnej informacji pasażerskiej w komunikacji miejskiej, bazującej na nadajnikach GPS. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu, specjaliści z firmy Siemens opracowali system, który bezpośrednio przesyła informacje o danym miejscu do mobilnych odbiorników. Znane jako „cyfrowe graffiti”, te wirtualne tabliczki pełnią funkcję elektronicznych ogłoszeń typu „post-it”. 26 września, podczas Nocy Nauki w Linzu uruchomiono specjalną aplikację, która zademonstrowała możliwości systemu.
System „cyfrowego graffiti”opiera się na technologii nawigacji satelitarnej GPS, dzięki której można w każdej chwili określić pozycję danego pojazdu. System umożliwia zostawianie wirtualnych komunikatów dla konkretnych użytkowników w zdefiniowanych miejscach. Kiedy użytkownik zbliża się do miejsca, w którym taki komunikat został umieszczony, jest on automatycznie przesyłany, przez sieć telekomunikacyjną UMTS, do telefonu komórkowego lub innego mobilnego odbiornika, z którego korzysta. System „cyfrowego graffiti”, opracowany przez Siemens Corporate Technology jest więc niedrogim sposobem dostarczania lokalnych informacji, nie wymaga bowiem tworzenia żadnej dodatkowej infrastruktury.
Cyfrowe graffiti w autobusach
W przypadku Linzu, mobilne terminale zostały zamontowane w autobusach wahadłowych, które wykorzystywane były do przewożenia odwiedzających pomiędzy 7 różnymi lokalizacjami, w których organizowane były wydarzenia związane z Nocą Nauki. Do obsługi 2 linii skierowano łącznie 5 autobusów, z których każdy został wyposażony w system GPS, dzięki czemu system na bieżąco otrzymywał informacje o ich aktualnej lokalizacji, z dokładnością do kilku metrów. W jednym z autobusów zamontowano 2 duże monitory, na których wyświetlana była mapa Linzu z aktualnym położeniem wszystkich pięciu pojazdów oraz dodatkowymi informacjami o miejscach, do których się zbliżają. Łącznie, na trasie autobusów umieszczono 30 „cyfrowych graffiti”, w tym po 1 przy każdym z miejsc, gdzie odbywają się wydarzenia w ramach Nocy Nauki. W komunikatach opisane zostały budynki oraz prezentowane w nich eksponaty. Innymi słowy, pasażerowie autobusu mogli poczuć przedsmak tego, co ich czekało w poszczególnych miejscach. Pozostałe graffiti informowały o innych interesujących miejscach w Linzu, znajdujących się na trasie autobusu, takich jak Most Nibelungów, Muzeum Sztuki Lentos oraz Ars Electronica Center.