Legnica: Zintegrowany system zarządzania

infotrans
11.12.2015 18:44

W nowoczesnej, wypełnionej monitorami i elektronikąsiedzibie Centrum zarządzania ruchem przy ul. Mickiewicza 2 odbyła się 10grudnia konferencja prasowa, poświęcona budowie Zintegrowanego systemuzarządzania ruchem i transportem publicznym w Legnicy.

Informacji udzielali: Jadwiga Zienkiewicz, zastępcaprezydenta Legnicy oraz przedstawiciele wydziału zarządzania ruchem UrzęduMiasta i wykonawcy inwestycji ? konsorcjum firm: Integrated Solutions orazOrange Polska i Koma Nord.

– Koncepcję centralnego, inteligentnego systemu sterowaniaruchem w mieście, gwarantującego jego płynność i bezpieczeństwo, tworzyliśmyjuż w roku 2007 ? mówiła pani wiceprezydent.

Przygotowywaliśmy się do pozyskania unijnego dofinansowania.Umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta w roku 2013.Nasz system to pionierskie w skali kraju technologie i gigantyczne robotyinfrastrukturalne. W ciągach drogowych i na 43 skrzyżowaniach zainstalowano podziemią 18 kilometrów sieci światłowodowych.

Prace były niezwykle skomplikowane technicznie ilogistycznie. Wartość projektu wynosi ok. 19 mln zł. Zdobyliśmy dofinansowaniena najwyższym unijnym poziomie ? 85 procent.

Zadanie miało być zakończone w 2015 roku. Niestety, postronie wykonawcy nastąpiły opóźnienia. Inwestor, czyli Zarząd Dróg Miejskich,analizuje ich przyczyny i nie można wykluczyć zastosowania przewidzianych wzapisach umowy kar. Wykonawca deklaruje, że system w marcu przyszłego rokuzostanie wdrożony do końca.

Wszystkie prace budowlane i infrastrukturalne naskrzyżowaniach zakończą się w najbliższym czasie. Pozostanie jedynie kwestiawdrożenia do końca inteligentnych elementów systemu (tzw. część wirtualna).Obecnie wykonawcy pracują nad kalibracją i zestrojeniem w całość systemówdetekcji.

Inwestycja obejmuje m.in.: zintegrowane Centrum zarządzaniaruchem i transportem publicznym, do którego trafiają wszystkie dane z terenucałego miasta dotyczące ruchu i zdarzeń drogowych, podsystem wideomonitoringuskrzyżowań, wizualizacji zmienności i utrudnień ruchu, informacji dla kierowców- tablice zmiennej treści na bramach zainstalowanych nad drogą orazmonitorowania tablic rejestracyjnych, realizacji priorytetów dla transportupublicznego, zarządzania transportem publicznym i obsługi uprzywilejowanychpojazdów specjalnych, podsystem informacji dla pasażerów ? tabliceelektroniczne na przystankach oraz podsystem informacji o warunkachatmosferycznych. Obecnie wszystkie autobusy MPK są już wyposażone wautokomputery do komunikowania się z centrum.

Zadania inteligentnego sterowania ruchem to m.in.:zwiększenie atrakcyjności przewozów pasażerskich transportem zbiorowym orazpoprawa bezpieczeństwa ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego.

Efektem działania systemu będzie większa płynności ruchupojazdów (zmniejszenie liczby zatrzymań), zwiększenie przepustowościposzczególnych odcinków ulic oraz prędkości podróży, skrócenie czasuprzemieszczania się samochodami i środkami transportu publicznego, a takżepoprawa jakości środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji CO2 ipoziomu hałasu.

Dane z systemu będą dostępne także dla mieszkańców Legnicy.W tym celu powstają dwa portale ? its.legnica.eu oraz autobusy.legnica.eu.Będzie również dostępna specjalnie dla legniczan bezpłatna wersja aplikacji nasmartfony. Dzięki tym rozwiązaniom mieszkańcy będą mogli bardzo szybkodowiedzieć się np., jaka jest aktualnie sytuacja na miejskich drogach lub kiedypodjedzie autobus MPK na dowolnie wybrany przystanek.