Kujawsko-pomorski bilet metropolitarny coraz bliżej

infotrans
14.10.2014 15:00
Niebawem mieszkańcy Torunia czy Bydgoszczy nie będą musieli kupować osobnych biletów na tramwaje, autobusy i pociągi w województwie. Trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem systemu biletu metropolitarnego, który początkowo swoim zasięgiem obejmie transport publiczny w Bydgoszczy, w Toruniu i kolej regionalną: 'BiT-City’ łączącą Bydgoszcz i Toruń. Idea systemu jest taka, aby docelowo swoim zasięgiem objął wszystkie środki komunikacji publicznej na terenie naszego województwa. Pierwsze działania związane ze stworzeniem wspólnej oferty taryfowo – biletowej dla Bydgoszczy podjęto w 2008 r. wprowadzając bilet aglomeracyjny 'BiT-City’. System zakupu tych biletów nie jest idealny, możliwość jego zakupu istniała tylko w kasach biletowych. Dlatego zdecydowano o rozwoju tego rozwiązania. Nowy system biletu metropolitarnego umożliwi swobodne podróżowanie na obszarze, w którym będzie on funkcjonował. Pasażer przestanie martwić się sprawami związanymi z wyborem odpowiedniego organizatora, czy operatora przewozów. Bilet elektroniczny umożliwi wprowadzenie bezpośrednich rozliczeń pomiędzy zainteresowanymi stronami wraz z informacją o zakresie ich wykorzystania. Nowy bilet będzie miał formę karty elektronicznej. Do wyboru będą 3 wersje kart:
– spersonalizowana, z naszymi danymi i zdjęciem, która zapewni dostęp do pełnego wachlarza usług,
– anonimową, która zapewni dostęp tylko do podstawowych usług,
– tzw. Welcome Card, która będzie dedykowana gościom spoza Bydgoszczy.
 
Trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem systemu biletu metropolitarnego w województwie kujawsko-pomorskimTrwają zaawansowane prace nad wdrożeniem systemu biletu metropolitarnego w województwie kujawsko-pomorskimTrwają zaawansowane prace nad wdrożeniem systemu biletu metropolitarnego w województwie kujawsko-pomorskim
 

Karty będzie można zasilać na wiele sposobów, m.in. w biletomatach, punktach obsługi klienta lub przez internet. Środki zgromadzone na karcie będzie można wykorzystać na zakup biletów jednorazowych, czasowych, czy długookresowych. W przypadku korzystania z biletów jednorazowych system automatycznie będzie wybierał dla nas najatrakcyjniejszą ofertę biletową. Dla przykładu, jeżeli w danym dniu będziemy chcieli skorzystać z usług komunikacji miejskiej 6 razy, to wystarczy 6 razy przyłożyć kartę do wielofunkcyjnego kasownika, a na koniec dnia system rozliczy nam przejazdy w cenie biletu dobowego, który w tym przypadku będzie najatrakcyjniejszy. Jeżeli w ciągu 60 minut przesiądziemy się z jednego autobusu na drugi, system rozliczy nam przejazdy jako bilet godzinny. Ponadto system umożliwi efektywne nadzorowanie i zarządzanie urządzeniami, wszelkie komunikaty o uszkodzeniach będą automatycznie wyświetlały się na ekranie dyspozytora. Docelowo system ma służyć także płatnościom za usługi dodatkowe w naszym regionie, np. wstęp do teatru, na basen, czy do muzeum. Współpraca pomiędzy organizatorami transportu, a poszczególnymi dodatkowymi podmiotami umożliwi także wprowadzenie różnych ofert promocyjnych, np. zniżka na wejście na basen dla posiadaczy biletów miesięcznych. W ramach systemu zmodernizowane i zunifikowane zostaną urządzenia kasujące w pojazdach, zamontowanych zostanie ok. 370 biletomatów mobilnych we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy oraz uruchomionych zostanie 50 nowych biletomatów stacjonarnych na bydgoskich przystankach. W system włączone zostaną także funkcjonujące urządzenia w ramach Bydgoskiej Karty Miejskiej. Specjalnie powołany zespół opracował szczegółową specyfikację zawierającą wytyczne co do funkcjonalności nowego systemu. Koordynatorami projektu są pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.