Krótki dojazd do pracy to większa wydajność [FILM]
Jak twierdzi portal Newseria, praca blisko domu to marzeniewiększości pracowników ? dla blisko 60 proc. Polaków atrakcyjna praca to ta, wktórej czas na dojazd nie przekracza 30 minut, dla 21 proc. ? 15 minut. Immniej czasu pracownik spędza na dojazdach, tym większa efektywność i szansa nazachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Co piąty pracownikrozważał w ostatnich dwóch latach rezygnację z pracy właśnie ze względu nadługi dojazd.
? Z ankiety, którą przeprowadził portal Praca.pl, wynika, żedla 59 proc. Polaków oferta pracy jest atrakcyjna, jeśli czas dojazdu nieprzekracza 30 minut, natomiast dla 21 proc. Polaków czas dojazdu powinien byćkrótszy niż 15 minut ? mówi agencji Newseria Biznes Michał Filipkiewicz,ekspert portalu Praca.pl.
Z ubiegłorocznych badań portalu wynika, że optymalnąodległością jest 5 km, kiedy dojazd ? w zależności od miast i korków ? zajmuje10-25 minut. Dla blisko połowy Polaków akceptowalna jest odległość do 20 km. Immniej czasu zajmuje dojazd, tym lepiej dla naszego zdrowia psychicznego.Zachowana jest wówczas równowaga między życiem zawodowym a osobistym. BadanieRandstad Award pokazuje, że ten właśnie element jest istotny dla 43 proc.pracowników.
? Długi czas dojazdu do pracy oznacza zaburzenie tzw.work-life balance, czyli równowagi między życiem prywatnym a życiem zawodowym.Długi dojazd do pracy oznacza, że musimy wstawać wcześniej, później pojawiamysię w domu, cierpią na tym nasze relacje rodzinne, mamy mniej czasu na własnehobby. Długi czas dojazdu do pracy wiąże się też z wyższymi kosztami ? tłumaczyFilipkiewicz.
Jak podkreśla, ponad połowa Polaków dojeżdża do pracysamochodem, a tylko niewielka część jako pasażerowie. Przy założeniu, żeodległość do pracy wynosi 20 km, a średnie spalanie to 7 litrów na 100 km,miesięcznie za benzynę trzeba zapłacić ok. 250 zł. Koszty te rosną, kiedy drogado pracy wiąże się z dużymi korkami.
? Poszukując pracy, powinniśmy zwracać uwagę na to, gdziejest zlokalizowane nasze miejsce pracy ? podkreśla Filipkiewicz.
Portal Praca.pl uruchomił mapę, która umożliwia lokalnewyszukiwanie ofert pracy we wskazanej przez użytkownika lokalizacji lubodległości od miejsca, w którym się znajduje. Na mapie widać, gdzie znajduje siępotencjalne miejsce pracy.
? Z tego co obserwujemy na Praca.pl, dla coraz większejgrupy osób lokalizacja miejsca pracy decyduje o przyjęciu bądź odrzuceniu danejoferty. Natomiast osobom mającym już zatrudnienie chcemy ułatwić zmianę pracyna taką, która znajduje się bliżej miejsca zamieszkania ? mówi MichałFilipkiewicz.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nawet jeśli oferta pracodawcy spełnia wymagania kandydata, aproponowane zarobki są satysfakcjonujące, zbyt duża liczba kilometrów możewpłynąć na jego odmowę. Warto również dokładnie sprawdzić możliwość dojazdu ?nawet niewielka odległość nie oznacza automatycznie szybkiego dojazdu, przedewszystkim ze względu na korki.
? Często zmieniamy pracę, bo nowy pracodawca oferuje namwięcej pieniędzy. Może się jednak okazać, że dłuższe dojazdy będą wiązały się zwiększymi wydatkami na paliwo, przez co podwyżka nie będzie już tak atrakcyjna.Poszukując pracy, nie wpisujmy tylko swojego miejsca zamieszkania, bo jeśliszukamy pracy w Warszawie, a mieszkamy na Ursynowie czy w Wilanowie, to wartorozważyć też sąsiadujące miejscowości, jak Piaseczno czy Konstancin ? przekonujeekspert portalu Praca.pl.
Z badania portalu z 2014 roku wynika, że 46 proc. osóbprzyjęłoby lepiej płatną pracę, jeśli dojazd nie przekraczałby 20 km. Ponad 20proc. zgodziłoby się dojeżdżać nawet 50 km. Na dłuższym czasie spędzonym wpodróży do i z pracy tracą jednak nie tylko sami pracownicy i ich rodziny, lecztakże pracodawcy.
? Międzynarodowe badania wykazały, że co piąty pracownik wprzeciągu ostatnich 2 lat rozważał zmianę miejsca pracy z uwagi na długidojazd. Dlatego jeżeli firma pozyskuje pracowników, którzy mieszkają daleko odmiejsca pracy, to może się okazać, że taki pracownik podejmie decyzję orezygnacji z pracy ? w wypowiedzi dla Newseria.pl mówi Michał Filipkiewicz.
„