Krakowskie przystanki Filharmonia i Plac Inwalidów w nowej odsłonie
Zarząd InfrastrukturyKomunalnej i Transportu w Krakowie poinformował, że od początku grudnia br.pasażerowie krakowskiej Komunikacji Miejskiej mogą podziwiać przystankiFilharmonia i Plac Inwalidów w nowej, artystycznej szacie.
Głównym motywem wizualnym jest w obu przypadkach twórczość iosoba Stanisława Wyspiańskiego. Do tej pory przystanek znajdujący się przyFilharmonii Krakowskiej inspirowany był witrażami artysty, które znajdują się wpobliskiej Bazylice Franciszkanów. Natomiast przystanek Plac Inwalidówzapraszał podróżnych do zapoznania się z przepiękną, baśniową wręcz wizjąWyspiańskiego w postaci obrazu „Poranek pod Wawelem”. Obecnie, omawianewiaty przystankowe przykuwają uwagę odbiorców jeszcze ciekawszą, multimedialnąodsłoną.
Prezentowane są na nich reprodukcje dzieł StanisławaWyspiańskiego, inspirujące i zachęcające do „uruchomienia zmysłów”.Oczekujący pasażerowie, dzięki wbudowanym w wiaty urządzeniom mp3, mogąwysłuchać przewodnika oraz poczuć zapach kwiatów, nawiązujący do motywówpojawiających się w polichromiach i witrażach krakowskiego twórcy.
Wiaty w Krakowie zyskały nowy image z okazji Światowego DniaKsiążki i Praw Autorskich w kwietniu br. Wtedy to w mieście pojawiło się sześćmultimedialnych Przystanków Literackich Miasta Literatury UNESCO. Opróczprzystanków Filharmonia i Plac Inwalidów w projekcie zostały wtedy ujęte także:TAURON Arena Kraków Wieczysta; Centrum Kongresowe ICE przy Muzeum Sztuki iTechniki Japońskiej Manggha; Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa;Rondo Matecznego.
Tym razem zmiana ekspozycji na dwóch wybranych wiatach miałazwrócić uwagę mieszkańców na wyjątkową wystawę: Wyspiański w Muzeum Narodowym wKrakowie. Z tego powodu wystrój przystanków został zaaranżowany fragmentamidzieł Stanisława Wyspiańskiego. Każda z wiat wyposażona została w WiFi. Po zainicjowaniupołączenia internetowego pojawia się landing page Przystanek Wyspiański, zktórej można pobrać m.in. dedykowane wystawie materiały.
Ogromnie cieszy nas fakt, że możemy wspierać tak wspaniałyprojekt. Jest to naprawdę interesująca inicjatywa, która promuje nasze Miasto iniesie wiedzę o sztuce oraz artystach Krakowa w sposób nowoczesny i niebanalny.Mamy nadzieję, że spodoba się ona mieszkańcom, a przy okazji umili oczekiwaniewszystkim pasażerom korzystającym z multimedialnych przystanków – powiedziałAndrzej Mikołajewski, Dyrektor Naczelny w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej iTransportu w Krakowie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pomysłodawcą i Mecenasem projektu „PrzystanekWyspiański” jest firma AMS – partner Muzeum Narodowego w Krakowie. ZarządInfrastruktury Komunalnej i Transportu jako organizator transportu w mieściewspiera tę akcję.
Z uwagi na 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiegotakie wyjątkowe przystanki pojawiły się również w: Katowicach, Łodzi, Poznaniu,Szczecinie, Gdańsku, Warszawie oraz Wrocławiu.
„