Kraków wybiera kontrolerów i unieważnia windykację gapowiczów
Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie rozstrzygnął dwuczęściowy przetarg na świadczenie usługi kontroli dokumentów przewozu (część 1) oraz na prowadzenie windykacji i egzekucji należności (część 2).
Pozytywny finał nastąpił jednak tylko w przypadku pierwszej części. Tutaj ZTP zdecydował o wyborze Zakładów Wielobranżowych „Renoma” Sp. z o.o. z Sopotu.
Firma będzie sprawdzała bilety pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie przez okres 24 miesięcy za cenę 20 606 982,12 PLN.
Jednocześnie zamawiający unieważnił przetarg w części 2, bowiem kwota, którą zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w tej części wynosi 19 415 000,00 zł brutto, tymczasem oferta z najniższą ceną (również Renoma) zawierała cenę 42 154 560,00 zł.
Zamawiający nie miał możliwości zwiększenia kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia do ponad dwukrotnie wyższego poziomu. Teraz przyszedł czas na powtórkę unieważnionej części. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana na okres 24 miesięcy.
Windykacja należności
Windykacja należności ma dotyczyć należności powstałych z tytułu wystawienia wezwań do zapłaty opłat dodatkowych i należności przewozowych. W tym ma zawierać się windykacja przedsądowa polegająca na dokonywaniu czynności przewidzianych przepisami prawa, zmierzających do odzyskania od dłużników należności wraz z ustawowymi odsetkami, jak również windykacja prowadzona poprzez wnoszenie w imieniu ZTP pozwów do sądu oraz występowanie przed sądem w imieniu zamawiającego, a następnie kierowanie wniosków egzekucyjnych do komornika, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego.
Do obowiązków wykonawcy należeć ma windykacja należności powstałych w okresie obowiązywania umowy oraz kontynuacja windykacji należności powstałych w okresie od 1 lutego 2016 roku do 31 stycznia 2020 roku. Wskaźnik ściągalności (obliczany w skali półrocznej jako stosunek liczby należności wyegzekwowanych w tym okresie przez wykonawcę do liczby należności przekazanych w tym okresie wykonawcy do wyegzekwowania) nie może być niższy niż 15 % (przy czym parametr ten stanowi kryterium oceny ofert).
Długi gapowiczów
Przy okazji ZTP podał, że spośród należności powstałych w okresie od 1 stycznia 2016 roku, pozostających w windykacji według stanu na dzień 10 października:
– 27 596 wezwań było nieopłaconych i opłaconych częściowo bez pozwu oraz wniosku do komornika (w tym osoby bez adresu oraz uznane za nieściągalne),
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– 26 572 spraw zostało skierowanych do sądu, nieopłaconych i opłaconych częściowo bez wniosku do komornika,
– 2 194 spraw zostało skierowanych do sądu – nieopłaconych i opłaconych częściowo, które zostały skierowane do komornika.
ZTP wskazał również, że obecnie realizowana jest miesięczna liczba kontroli na poziomie 15 000 w roku szkolnym i 10 500 w okresie wakacyjnym. Z kolei miesięczna liczba nałożeń wynosi 6 000 w roku szkolnym i 4 200 w okresie wakacyjnym.
Warunki przetargu
ZTP tym razem czeka na oferty od wykonawców do dnia 7 stycznia. Zamawiający przewidział dwa kryteria oceny ofert – cenę (60%) i wskaźnik ściągalności (40%).
„