Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kraków: Wszystkich Świętych w komunikacji

infotrans
31.10.2008 17:14

Największą zmianą – w porównaniu do lat ubiegłych – wprowadzoną w tym roku w organizacji ruchu w Krakowie w dniu Wszystkich Świętych, będzie rezygnacja z ograniczenia ruchu na Alejach Trzech Wieszczów i al. 29 Listopada. Dzięki poszerzeniu tych ulic i wydzieleniu na nich specjalnych pasów dla komunikacji miejskiej nie ma już potrzeby częściowego zamykania ich dla kierowców indywidualnych.
Ograniczenia (od godz. 5 w dniach 1 listopada i 2 listopada) wprowadzone zostaną jedynie na wiadukcie w ciągu al. Słowackiego i al. 29 Listopada – na każdej z jezdni wydzielony zostanie pas przeznaczony wyłącznie dla komunikacji zbiorowej i taksówek.
Prócz tego nie będzie większych odstępstw od sprawdzonych już w poprzednich latach rozwiązań komunikacyjnych (jeśli nie liczyć tych wynikających z remontów dróg – np. ul. Starowiślnej). Również tym razem 1 i 2 listopada zdecydowany priorytet na drogach będzie miała komunikacja miejska, a dla samochodów osobowych zostanie wprowadzonych wiele ograniczeń. Policja drogowa i służby miejskie zdecydowanie radzą więc zostawić w tych dniach samochód pod domem i korzystać głównie z autobusów i tramwajów, co pozwoli zmniejszyć korki na drogach i problemy z parkowaniem w okolicach cmentarzy. Udający się na Batowice mogą pozostawić auta na parkingu na terenie Budostalu 2 oraz przy Parku Wodnym. Będzie tam funkcjonował system 'P+R’ (park and ride) – kierowcy mogą bezpłatnie pozostawić samochody i przesiąść się do autobusów MPK, jadących pod cmentarz na Batowicach. Kwit parkingowy będzie uprawniał do bezpłatnego przejazdu autobusem – wszystkich pasażerów samochodu (do 5 osób) na cmentarz i z powrotem.
– Zostawmy miejsca parkingowe przy cmentarzach dla przyjezdnych spoza Krakowa. Nie upierajmy się dojechać autem pod sam cmentarz. Można zaparkować auto wcześniej i kawałek dojść pieszo lub podjechać 2-3 przystanki komunikacją miejską – radzi nadkomisarz Krzysztof Burdak z krakowskiej policji drogowej. Ostrzega również kierowców, by w te dni nie jeździli 'na pamięć’, gdyż na wielu ulicach wprowadzony zostanie ruch jednostronny, odwrócone zostaną kierunki ruchu, więc jazda bez patrzenia na znaki drogowe może się nawet skończyć czołowym zderzeniem. Kolejna rada dotyczy niezabierania za sobą na cmentarze większej gotówki, wszystkich dokumentów czy kart kredytowych. Wprawdzie nad bezpieczeństwem odwiedzających groby będą czuwać patrole policji i Straży Miejskiej, ale – jak wiadomo – 'okazja czyni złodzieja’. Funkcjonariusze SM będą się również starali przeciwdziałać okradaniu grobów i włamaniom do samochodów.
Ograniczenia ruchu
Najwcześniej, bo już od godz. 10 w dniu 31 października (do 2 listopada) ograniczenia zostaną wprowadzone na ulicach: Rakowickiej (będzie całkowicie wyłączona z ruchu na odcinku od parkingu na wysokości AE do Prandoty), Olszańskiej (bez przejazdu w ul. Rakowicką), Chrobrego (jednokierunkowa od ul. Łukasiewicza do Grochowskiej), Brodowicza i al. Beliny-Prażmowskiego. Na ul. Prandoty zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały od godz. 22 w dniu 31 października (do 2 listopada) – ulica będzie całkowicie wyłączona z ruchu;dopuszczeni do wjazdu tylko niepełnosprawni oraz pojazdy mające przepustkę Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu;zaopatrzenie stoisk ze zniczami itp. – do godziny 5 rano, bez możliwości parkowania.
Ograniczenia będą obowiązywać również m.in. w rejonie cmentarza Batowickiego. Ulica Powstańców – na odcinku od ul. Strzelców do ul. Dziekanowickiej – zostanie całkowicie zamknięta dla pojazdów indywidualnych (oprócz niepełnosprawnych i mieszkańców) od godz. 5 w dniu 1 listopada (do 2 listopada). W tym samym czasie zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone na ul. Strzelców i Dobrego Pasterza.
W okolicach cmentarza na Grębałowie również zmiany będą obowiązywać od godz. 5 w dniu 1 listopada do 2 listopada: na ul. Kocmyrzowskiej obowiązywał będzie jeden kierunek ruchu (od ul. Łowińskiego do ul. Architektów);ul. Darwina zostanie wyłączona z ruchu na odcinku od Kocmyrzowskiej do Blokowej.
’Drogówka’ nie wyklucza, że część wprowadzonych ograniczeń (np. na ul. Dobrego Pasterza i Darwina) – jeśli sytuacja na drogach na to pozwoli – zostanie czasowo zniesiona na noc z 1 na 2 listopada (od godz. 22 do 5 rano), aby nie utrudniać mieszkańcom dojazdu do posesji.
Dodatkowe linie
We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny komunikacja miejska będzie kursować według świątecznych rozkładów jazdy, jednak – z powodu dodatkowego wzmocnienia części linii i wprowadzenia linii dodatkowych – po ulicach Krakowa będzie kursować podobna liczba autobusów i tramwajów, jak w dzień powszedni. Na trasy wiodące do cmentarzy 1 i 2 listopada skierowanych zostanie 6 dodatkowych linii tramwajowych i 9 autobusowych (tylko 1 listopada będzie kursowała dodatkowa linia z Borku Fałęckiego do cmentarza przy ul. Zawiłej).
W tym roku – niestety – do wszystkich mieszkań w Krakowie nie dotrą specjalnie wydane ulotki, informujące dokładnie o świątecznym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Jak poinformował nas rzecznik MPK Marek Gancarczyk: – Zrezygnowano z ich rozsyłania, gdyż – w związku z trwającymi remontami – nie było do końca pewności co do przebiegu niektórych tras, a nie chciano wprowadzać pasażerów w błąd.