Kraków w żółtej strefie – dezynfekcyjna przystanków!
Od 31 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wKrakowie wznowi dezynfekcję chodników, przystanków, ławek, koszy ulicznych,placów i innych miejsc najczęściej uczęszczanych.
Decyzja taka jest związana zwprowadzeniem strefy żółtej w mieście.
Do odwołania
Informacje te przekazał w piątek, 28 sierpnia, krakowski magistrat. Nastronie internetowej miasta podkreślono, że płyn dezynfekujący jest bezpiecznydla mieszkańców oraz zwierząt, a pracownicy MPO Kraków stosują odzież ochronnąze względu na długotrwałą pracę z tym środkiem – chwilowy kontakt jestcałkowicie bezpieczny.
-„Mieszkańców prosimy o współpracę i wyrozumiałość – abypracownicy MPO mogli sprawnie dokonać dezynfekcji, prosimy Państwa o odsunięciesię od oczyszczanej powierzchni. Akcja dezynfekowania będzie trwała cały czas,aż do odwołania” – czytamy.
W zależności od natężenia ruchu i bieżących potrzeb,częstotliwość dezynfekcji będzie różna – od wykonywanej raz dziennie, do raz wtygodniu. Dezynfekowane będą miejsca publiczne o dużym natężeniu ruchu pieszychna terenie całego miasta, w tym: przystanki komunikacji publicznej, chodniki,pętle autobusowe, większe punkty przesiadkowe, place przejść podziemnych ikładek, pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, otoczenia aptek wraz zwejściami, uliczne kosze na śmieci.
Skuteczna akcja
Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu sięmieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z SARS-CoV-2. Potwierdzają tonaukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy wiosnąprzeprowadzili analizę skażenia przestrzeni miejskiej wirusem SARS-CoV-2.Próbki do badań pobierali strażnicy miejscy z miejsc o dużym natężeniu ruchu.Wymazy z powierzchni płaskich pochodziły np. z bankomatów i biletomatówzlokalizowanych na przystankach autobusowych, m.in. przy pl. WszystkichŚwiętych, rondzie Mogilskim, Teatrze Bagatela, Nowym Kleparzu, pętli MałyPłaszów czy galerii handlowych.
„Oznaczanie obecności materiału genetycznego wirusaSARS CoV 2 było wykonywane przy pomocy testu genetycznego +Real-TimeFluorescent RT-PCR Kit for Detecting SARS-2019-nCoV+ od BGI Genomics Co. Ltd.Test ten cechuje bardzo wysoka czułość, gdyż jest w stanie wykryć nawetpojedyncze kopie wirusa. Stosowany jest m.in. w Niemczech do testowania próbekod pacjentów” – tłumaczył współautor badań Paweł Łabaj i dodał, że choćoznaczenia miały charakter jakościowy, a nie ilościowy, to charakterystykawyników wskazuje na obecność w pobranych próbkach kilku-kilkunastu kopiiwirusa, a nie kilkuset i więcej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak pokazały badania, w połowie marca w ponad 40 proc.próbek można było znaleźć materiał genetyczny wirusa. „Pierwszego dniaprojektu zaobserwowano najwyższy odsetek wyników pozytywnych. Zebrano materiał,który akumulował się na powierzchniach przez kilka dni” – wyjaśnił Łabaj.
W kolejnych tygodniach dane były coraz bardziejoptymistyczne, a na początku kwietnia w kolejnych pobraniach tylko jedna próbkadanego dnia była pozytywna. „Nie widzimy, żeby jakakolwiek lokalizacjamiała ciąg wyników pozytywnych. Wirus pojawia się incydentalnie, wraz zpojawieniem się w określonym miejscu chorej osoby, a nie jest stale obecny wprzestrzeni publicznej” – zaznaczył naukowiec z Małopolskiego CentrumBiotechnologii UJ.
Jak podkreślają autorzy badań, wirus został zatem wykryty wpoczątkowym okresie monitorowania, ale podjęte przez miasto kroki, w tymdezynfekcja przestrzeni publicznych, przyniosły oczekiwane skutki. Autorzybadań przypominają jednocześnie o konieczności dezynfekcji dłoni i unikaniudotykania twarzy.
Od piątku w Krakowie obowiązuje żółta strefa, która oznaczadodatkowe obostrzenia mające zahamować wzrost zachorowań. Żółta strefawprowadzana jest w regionach, w których na 10 tys. mieszkańców przypada od 6 do12 zakażeń.(PAP)
„