Kraków ogranicza ruch na Kazimierzu

infotrans
05.12.2017 07:32

Kraków systematyczniewprowadza zmiany podnoszące komfort życia mieszkańców. Od wtorku (5 grudnia) naKazimierzu zaczyna działać Strefa Ograniczonego Ruchu – ma podnieśćbezpieczeństwo pieszych oraz ułatwić życie zmotoryzowanym mieszkańcomdzielnicy.

Statystyki za rok 2016 wskazują , że na 1000 mieszkańcówKrakowa przypada 741 samochodów. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Wniektórych częściach miasta, jest to szczególnie dotkliwe – tak jak naKazimierzu, gdzie przyjeżdżają kierowcy lokalni, inni krakowianie orazzmotoryzowani turyści. W dni wolne od pracy jest to najbardziej uciążliwe.Znalezienie wolnego miejsca do parkowania nie jest łatwe.

Krakowianie akceptujązmiany

Dlatego w dzielnicy zmieni się organizacja ruchu ulicznego,co z jednej strony ma podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych: dzieci,spacerujących turystów, czy mieszkańców idących za sprawunkami, a z drugiejułatwić parkowanie mieszkańcom tej części miasta. Intensywność ruchu ulicznegoma zmaleć. Jak pokazują badania, choćby najnowsze sondaże realizowane nazlecenie Gazety Wyborczej, poziom akceptacji dla tego typu rozwiązań jest wKrakowie wysoki – ponad 60 proc. ankietowanych popiera ograniczenia ruchu wcentrum, co jest najwyższym wskaźnikiem wśród innych polskich miast.

Dlatego od wtorku (5 grudnia), na obszarze częścihistorycznego Kazimierza obowiązywać będą już nowe zasady ruchu. Dojazd dogłównych ulic tego zabytkowego obszaru (Miodowej, Dietla, Krakowskiej, Dajwór,Starowiślnej) będzie możliwy dla wszystkich kierowców. Na węższe, wewnętrzneulice kwartału, wjazd będą mieli tylko mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze orazgoście hotelowi.

Chodniki dla pieszych

– Wszystkie wprowadzane zmiany dokonywane są z myślą omieszkańcach Krakowa, tak by nawet w najbardziej turystycznych dzielnicach,utrzymać komfort poruszania się po chodnikach i ulicach – zapewnia ŁukaszFranek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Rosnącapopularność Krakowa wśród turystów sprawia, że władze miasta muszą corazczęściej szukać rozwiązań, które pozwolą zachować otwartość na gości ijednocześnie utrzymać atrakcyjność dzielnic turystycznych dla mieszkańców.

Dlatego też Strefę Ograniczonego Ruchu na Kazimierzu władzeKrakowa wprowadzają wraz z porządkowanie chodników. Na całym obszarze StrefyPłatnego Parkowania likwidowane się miejsca postojowe, które pozostawiająpieszym mniej niż 2 metry szerokości chodnika (w pojedynczych przypadkachminimum wyznaczono na 1,5 metra). Dlatego np. na ul. Józefa na Kazimierzuparkowanie jest teraz dopuszczalne wyłącznie na jezdni (chodniki są zbytwąskie) i tylko po jednej stronie. Takich zmian wychodzących na przeciw pieszymjest o wiele więcej.

Ulice dla lokalnychkierowców

Jednocześnie, by zadbać o kierowców, Zarząd InfrastrukturyKomunalnej i Transportu ustawia słupki oddzielające ruch samochodowy od pasapieszego. – W ten sposób kierowcy nie muszą się zastanawiać, czy zaparkowali zgodniez przepisami, a piesi mogą swobodnie przechodzić. Takie porządkowanie sytuacji,po pierwszym zdziwieniu kierowców, spotyka się z przychylnością – mówi ŁukaszFranek, wicedyrektor ZIKiT. – Jednocześnie, by zadbać o kierowców mieszkającychprzy ulicach ze zmniejszoną liczbą miejsc postojowych na ulicach, władzeKrakowa decydują się na takie ruchy, jak ograniczenie wjazdu, dla samochodówspoza kwartału – dodaje.

Zmienią się więc kierunki ruchu niektórych ulic, abyzniechęcić kierowców do krążenia w poszukiwaniu miejsca postojowego. Odcinekulicy Miodowej, między ul. Bożego Ciała i Brzozową, będzie jednokierunkowy wstornę ul. Starowiślnej. Na ul. Wawrzyńca zmiany będą bardziej znaczące. Jazdabędzie możliwa od ul. Dajwór do ul. Bożego Ciała (a więc odwrotnie niżdziś). To duża zmiana, ale ma uchronićkwartał przed kierowcami używającymi wąskich uliczek Kazimierza do tranzytu lubomijającymi korki na ważniejszych arteriach.Jeden kierunek ruchu zostanie wprowadzony również na ul. Halickiej.

Dodatkowo na dwupasmowej ul. Dietla, na skrajnych pasachpomiędzy ulicami Krakowską i Starowiślną,dopuszczono parkowanie na czas nocy (pomiędzy godz. 20, a 7 rano) i nacały okres weekendowy.