Kraków gościem światowego kongresu ruchu pieszego
Miasto Kraków, jakojedyne miasto z Polski i jedno z nielicznych z Europy, zostało zaproszone doudziału w międzynarodowej konferencji na temat komunikacji pieszej – Walk21.
Jest to największy na świecie kongres o ruchu pieszych orazjakości życia w miastach, a eksperci zaliczają go również do najważniejszychspotkań poświęconych tematyce urbanistyczno-transportowej. Od 19 lat przyciąganajlepszych decydentów, naukowców i urzędników z miast całego świata. W tymroku gospodarzem była Bogota.
Kongres organizowany jest przez brytyjską organizacjępromującą na skalę globalną ruch pieszy. Spotkania odbywają się w miastach,które mogą się pochwalić spektakularnymi osiągnięciami w tym zakresie. Wostatnich latach kongres organizowały: Wiedeń, Monachium, Hongkong, Nowy Jork,Sydney i Calgary. W tym roku w Bogocie osiągnięcia tego miasta prezentowałburmistrz Enrique Penalosa – przy okazji światowej sławy ekspert z dziedzinyurbanistyki i mobilności.
Poprzez kongres Walk21 Kraków wszedł do prestiżowego gronazaledwie kilku miast europejskich, obok Sztokholmu, Paryża i Wiednia,docenionych za działania na rzecz pieszych. Co ciekawe, uwagę organizatorówzwróciły akcje niejednokrotnie wzbudzające emocje wśród mieszkańców naszegomiasta – takie jak oddanie chodników wyłącznie pieszym, fizyczne separowanieciągów pieszych słupkami, wyznaczenie przejść dla pieszych w parkingachpodziemnych, niedostępnych dla osób niepełnosprawnych, czy ograniczanie ruchusamochodów w centrum.
Zaproszenie do zaprezentowania się przed prawie dwomatysiącami uczestników z całego świata, w tym takich specjalistów, jak np.GehlArhitects, nie otrzymują miasta idealne, takie bowiem nie istnieją.Zapraszane są natomiast ośrodki ambitne, które w praktyce starają się wdrażaćdziałania jak najbardziej przyjazne dla pieszych. Właśnie do takich Krakówzostał zaliczony, co jest niewątpliwym wyróżnieniem i potwierdzeniem pozycji miastana arenie międzynarodowej.
Prezentację Krakowa, przedstawioną na sesji razem z SaoPaulo i Bogotą, przyjęto niezwykle pozytywnie. Szczególną uwagę uczestnikówzwrócił fakt konsekwentnego wprowadzania w naszym mieście zmianpozainwestycyjnych, na przykład jako element organizacji ruchu. Zdaniemobserwatorów, w perspektywie długoterminowej przynoszą one wyłącznie korzyści.Przedstawiciele miast z całego świata byli również pod wrażeniem ogromnejliczby krakowian przemieszczających się codziennie pieszo. Takie zachowaniamieszkańców mają pozytywny wpływ nie tylko na stan zdrowia, korzystnie równieżoddziałują na jakość przestrzeni publicznej. Kraków ma więc powody do dumy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„