Kraków: 140 l krwi na 140 lat komunikacji
Warto przypomnieć, że rok 1875przyjmuje się za początek funkcjonowania regularnej komunikacji zbiorowej wKrakowie. Od tego momentu minęło dokładnie 140 lat. W tym okresie miejskitransport nigdy nie przestał funkcjonować. Krakowski przewoźnik nieprzerwaniesłużył mieszkańcom i przyjezdnym dowożąc ich do pracy, szkół, na spotkania. Takjest do dzisiaj. Zmieniły się tylkośrodki transportu. Konne omnibusy zastąpiły nowoczesne, klimatyzowane iniskopodłogowe pojazdy. Bilet z papierowego zmienił się w elektroniczny.Krakowski transport zbiorowy przez wielu ekspertów uważany jest dzisiaj zanajnowocześniejszy w Polsce.
– Jubileusz 140 lat komunikacjimiejskiej można świętować na różne sposoby. My zdecydowaliśmy, że to najlepszaokazja do tego, aby dla mieszkańców miasta, w którym pracujemy i żyjemy zrobićcoś więcej oprócz zakupu nowoczesnych tramwajów, autobusów i automatówbiletowych. Dlatego zdecydowaliśmy, że do końca tego roku spróbujemy oddaćdokładnie 140 litrów krwi, którą Regionalne Centrum Krwiodawstwa iKrwiolecznictwa w Krakowie wykorzysta do ratowania zdrowia i życia mieszkańców? powiedział Rafał Świerczyński, prezes MPK SA w Krakowie.
Akcję oddawania krwi rozpoczął wczwartek, 9 kwietnia zarząd MPK SA oraz przedstawiciele klubu Honorowych DawcówKrwi, którego członkami są wyłącznie pracownicy MPK SA. Klub HDK od ponad 50lat działa przy krakowskim przewoźniku a jego członkowie już od wielu latoddają krew.
– Bardzo doceniamy inicjatywęMPK. Nie tylko dlatego, że pracownicy tej firmy z okazji jubileuszu zdecydowalisię oddać w sumie 140 litrów krwi, ale także za promocję honorowegokrwiodawstwa. Jestem bowiem przekonana, że akcja MPK zachęci wiele innych osóbdo oddania krwi, której cały czas bardzo potrzebujemy ? podkreśliła JolantaZatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wKrakowie.
Krew od pracowników MPK SA wramach akcji zbierania 140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej wKrakowie będzie pobierana w trzech placówkach Centrum:
– w RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11
– w Oddziale Terenowym RCKiK wKrakowie ul. Wielicka 265 (budynek Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego wProkocimiu)
– w Oddziale Terenowym RCKiK w Krakowie os. NaSkarpie 66a (budynek Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Oprócz oddawania krwi przezpracowników MPK, krakowski przewoźnik będzie promował honorowe krwiodawstwo. Wtym celu na jednym z niskopodłogowych tramwajów NGT6 pojawi się specjalnareklama, a w monitorach zamontowanych w pojazdach MPK SA będą wyświetlaneinformacje poświęcone tematyce oddawania krwi.
Akcja oddawania krwi to tylkojedno z kilku wydarzeń zaplanowanych przez MPK SA w ramach jubileuszu 140 latkomunikacji miejskiej w Krakowie.
Honorowy patronat nad obchodami objąłPrezydent Miasta Krakowa.
Szczegóły dotyczące historiikomunikacji miejskiej w Krakowie oraz obchodów jubileuszu 140 lat można znaleźćna stronie www.mpk.krakow.pl
„