Krajowa Polityka Miejska
Ruszyły konsultacje publiczne projektu Krajowej PolitykiMiejskiej. To rządowa wizja rozwoju miast, zgodnie z którą polskie miasta mająbyć dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług.
Konsultacje mają charakter otwarty. Każdy zainteresowanymoże na specjalnym formularzu przekazać nam swoją opinię. Na uwagi czekamy do10 września 2015 r. Należy je przesłać na adres: [email protected].
Formalne konsultacje publiczne to kolejny etap prac naddokumentem. Pierwszy projekt Krajowej Polityki Miejskiej (KPM) przedstawiliśmyw kwietniu 2014 r. Podczas licznych konferencji, warsztatów i spotkańrozmawialiśmy o jego kształcie z naszymi partnerami ? przedstawicielamisamorządów, resortów, środowisk naukowych, organizacji społecznych igospodarczych oraz ekspertami. Chcieliśmy dokładnie przedyskutować treśćdokumentu.
Obecny kształt projektu KPM uwzględnia efekty tej dyskusji.Po zakończeniu konsultacji przekażemy dokument pod obrady Rady Ministrów. Konsultacje publiczne KPM prowadzone są równolegle z uzgodnieniamimiędzyresortowymi.
Krajowa Polityka Miejska to ważny element systemu zarządzaniarozwojem Polski, gdyż:
-
wskazuje i uzasadnia jakie zmiany w prawie należywprowadzić, by przyspieszyć rozwój miast,
-
określa jak instytucje rządowe mogą pomóc miastom w rozwoju,
-
zapowiada utworzenie Centrów Wiedzy (stron internetowych),które będą w jednym miejscu gromadzić aktualne i dostępne informacje odziałaniach na rzecz rozwoju miast, dobrych praktykach, wynikach pilotaży itp.
KPM adresowana jest do wszystkich polskich miast,niezależnie od ich wielkości czy położenia. Silnie akcentuje samodzielnośćsamorządu terytorialnego, a jego treści odnoszące się do władz samorządowychpowinny być traktowane jako pożądany kierunek rozwoju i działań oraz zbiórzaleceń. Stanowi zatem płaszczyznę odniesienia dla miast w relacjach: rząd ? samorząd,której obecnie brakuje.
KPM koncentruje się na najistotniejszych obszarachfunkcjonowania miasta, które podzielono na dziesięć wzajemnie przenikającychsię wątków tematycznych:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-
kształtowanie przestrzeni,
-
partycypacja publiczna,
-
transport i mobilność miejska,
-
niskoemisyjność i efektywność energetyczna,
-
rewitalizacja,
-
polityka inwestycyjna,
-
rozwój gospodarczy,
-
ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu,
-
demografia,
-
zarządzanie obszarami miejskimi.
Realizacja polityki miejskiej zapewni, że polskie miastabędą sprawne, zwarte i zrównoważone, spójne, konkurencyjne i silne.
„