Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kongres Miast Polskich

infotrans
26.09.2008 19:07

25 września br .rozpoczął się szósty Kongres Miast Polskich, zorganizowany przez Związek Miast Polskich. W dwudniowych obradach weźmie udział weźmie ponad 200 reprezentantów polskich miast. Tegoroczne obrady są poświęcone jakości życia w miastach. Podstawą do dyskusji, w pierwszym dniu Kongresu, będzie monitoring jakości usług komunalnych realizowanych w ramach rozbudowywanego przez ZMP Systemu Analiz Samorządowych (SAS), który jest jedynym systemem monitoringu jakości zarządzania (koszty i efekty) lokalnymi zadaniami publicznymi w krajach Europy Środkowej i Zachodniej. SAS to oprogramowanie służące samorządom gmin, miast i powiatów do gromadzenia, analizy, opracowywania i prezentacji danych, uzupełniających statystykę publiczną, które dotyczą finansów lokalnych, demografii, oświaty, kultury, pomocy społecznej, transportu, gospodarki mieszkaniowej i komunalnej. Zawiera też zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju (opisujący ład przestrzenny, gospodarczy i społeczny) i udostępnia ankiety do badania opinii mieszkańców. Ostateczną miarą rozwoju miasta jest jakość życia mieszkańców. Najlepiej mierzyć ją równocześnie obiektywnymi miarami, którymi jest właśnie zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju, oraz danymi subiektywnymi, pochodzącymi z badań opinii mieszkańców.
Podczas drugiego dnia Kongresu, w związku z organizowaną w Poznaniu konferencją klimatyczną, zostaną przedstawione przykłady działań władz lokalnych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym (m.in. z Bielska-Białej).
Kongres zastąpił dotychczasowe jesienne obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku. Dzięki zmianie formuły, debaty odbywają się teraz w znacznie poszerzonym składzie – nie tylko w gronie delegatów miast do Związku, ale także członków Komisji roboczych Związku, ekspertów i przedstawicieli miast niezrzeszonych w ZMP. Tematyka dotychczasowych kongresów dotyczyła m.in.: polityki miejskiej, atrakcyjności miast oraz możliwości, jakie daje miastom członkostwo w UE.
Program Kongresu

25 września:

13.30 –KONFERENCJA PRASOWA

14:00 –obrady plenarne (wystąpienia prezydenta miasta, prezesa ZMP, gości):

wprowadzenie „Monitoring rozwoju miast –stan prac”–Andrzej PORAWSKI (ZMP)

„Polityka społeczna miast na tle monitoringu lokalnych usług społecznych (edukacja, kultura, pomoc społeczna w badaniach SAS)”–A. PORAWSKI (ZMP)

„Gospodarka miejska na tle monitoringu lokalnych usług technicznych (drogi, transport publiczny, gospodarka komunalna i mieszkaniowa w badaniach SAS)”–Janusz SZEWCZUK (SRGG, Szczecin)

„Finanse miast (w tym inwestycje, gospodarka nieruchomościami, współpraca

z partnerami) –dr Jan M. CZAJKOWSKI (Zgierz, UM Łodzi)

„Demokracja lokalna w polskich miastach”–prof. Jacek KURCZEWSKI (UW)

podsumowanie „Monitoring rozwoju miast –stan docelowy”–prof. Józef OLEŃSKI (Prezes GUS)

16:30 –18:00 –obrady w zespołach roboczych:

Edukacja i kultura czynnikami rozwoju miast

Gospodarka miejska a warunki rozwoju miast

Finanse miast –zintegrowane podejście, partnerstwo

26 września:

9:00 –13:15 –obrady plenarne:

prezentacja wniosków zespołów roboczych (9:00 –9:15)

„Zrównoważony rozwój miast –monitoring”–prof. Tadeusz BORYS /dr Piotr ROGALA(Jelenia Góra) (9:15 –9:45)

„Rola miast w kształtowaniu środowiska –wpływ na stan klimatu”(9:45 –12:45)

– Wprowadzenie –Jacek KRYWULT, prezydent Bielska-Białej,

– Porozumienie burmistrzów –połączenie praktycznych osiągnięć w Polsce z polityką eneregtyczną i klimatyczną UE –Roman DOUBRAVA, Główny Specjalista w DG TREN,

– Inspiracje europejskie dla polskich burmistrzów –Gerard MAGNIN, dyrektor Energie-Cités Europa,

– Prezentacja kampanii „Energetyka Zrównoważona Środowiskowo dla Europy 2005-2008”–David Crous Duran –DG TREN/PRACSIS

– Razem możemy więcej –przykłady projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energie-Cités (PNEC) –Anna JASKUŁA, zastępca dyrektora Biura PNEC,

– Modelowe zarządzanie energią w kontekście współpracy miasta w ramach projektów krajowych i europejskich –Zbigniew MICHNIOWSKI, wiceprezydent Bielska-Białej, prezes Stowarzyszenia PNEC

– Dyskusja i podsumowanie –Z. MICHNIOWSKI, G. MAGNIN, R. DOUBRAVA.

„Jakość życia –wskaźniki a opinia mieszkańców”–prof. Ryszard CICHOCKI (UAM Poznań) (12:45 –13:15)