Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Komunikacją w krakowską Noc Muzeów 2022. Już 13 maja

infotrans
13.05.2022 13:00

Ponad 50 jednostek muzealnych w Krakowie weźmie udział w wydarzeniach 18. Nocy Muzeów, która w stolicy Małopolski trwać będzie wieczorem i nocą z piątku na sobotę.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem: „Moc Muzeów ? dla Ukrainy”. Jak poinformowali organizatorzy Nocy Muzeów, w związku z hasłem przewodnim w programie wydarzenia, dostępnym także w ukraińskiej wersji językowej, znalazło wiele propozycji nawiązujących do niego, a w wybranych punktach zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.

komunikacyjna oferta

W nocy z piątku na sobotę, z 13 na 14 maja, odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. W związku z tym MPK Kraków:

  • wprowadzi wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych nr 62, 601, 611, 664 i 669.
  • uruchomi zostaną także linie okolicznościowe nr 60 i 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.
  • na linii nr 60 pojawią się dwa wagony 102N – krakowski w kolorze niebieskim i zielony, wypożyczony z Poznania.

To pierwsza taka okazja w tym roku, aby przejechać się poznańskim wagonem w Krakowie. Obie linie specjalne będą funkcjonować w godz. ok. 19.00–2.30 co 60 minut.? Opłata za przejazd liniami zwykłymi i specjalnymi według obowiązującej taryfy.

Krakowska Noc Muzeów

Program tegorocznej Nocy Muzeów obejmuje ekspozycje stałe i czasowe w placówkach muzealnych i miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Muzea i galerie organizują także warsztaty, specjalne spacery, koncerty, wydarzenia dla dzieci i młodzieży, prelekcje oraz pokazy filmowe. Zgodnie z hasłem przewodnim nie zabraknie też wątków ukraińskich.

Spotkanie inaugurujące tegoroczną Noc Muzeów odbędzie się w Muzeum Fotografii, które zaprasza do siedziby głównej przy ul. Rakowickiej 22A oraz do oddziałów MuFo Strzelnica (ul. Królowej Jadwigi 220) i MuFo Józefitów (ul. Józefitów 16). Oprócz zwiedzania m.in. wystawy głównej „Co robi zdjęcie?” zaplanowano także koncert zespołu kameralnego polsko-kraińskiej orkiestry. Grają w niej muzycy pochodzący m.in.: z Odessy, Kijowa, Lwowa i Charkowa, którzy w związku z wojną w Ukrainie emigrowali do Polski.

16 oddziałów Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzania po wystawach stałych (wybrane także w języku ukraińskim i angielskim), spacery tematyczne i na wydarzenia towarzyszące, wśród których m.in.: wieczór z bajkami, nauka śpiewania pieśni rycerskiej, rekonstrukcje kostiumologiczne, warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. W sumie placówka ta przygotowała 74 wydarzenia.

W LEMbiryncie przyszłości

Muzeum Inżynierii i Techniki pokaże mapping w ramach projektu „W LEMbiryncie przyszłości”. Specjalna edycja pokazów na budynku historycznej zajezdni na Kazimierzu poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom. Placówka zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”.

Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich –„Pędzle i słówka” oraz spotkanie dla publiczności polskiej i ukraińskiej połączone z głośnym czytaniem książek w obu językach.

Zamek Królewski na Wawelu zaprosi na wystawę w Ogrodach Królewskich „Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Z kolei Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zaprezentuje makatę buczacką z manufaktury działającej pod patronatem Potockich w Buczaczu na Ukrainie, a Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce ekspozycję w Zamku Żupnym oraz instalację światło i dźwięk.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Muzeum Książąt Czartoryskich na wykład Marii Molendy z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów Nomina Rosae zatytułowany „Tajemnicza suknia Cecylii – opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku”. Wykład będzie połączony z pokazem zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani, kobiety uwiecznionej przez Leonardo da Vinci na portrecie „Dama z gronostajem”.

W ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego premierę spektaklu tanecznego „Emma” na podstawie powieści Jane Austen, w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.

Muzeum Lotnictwa Polskiego pokaże m.in. odnowiony samolot Prząśniczka ? prezentowany po długich pracach warsztatowych, a także trzy nowe wystawy. Zaplanowana prelekcja „Nie tylko Ikar” będzie dotyczyć amatorskich konstrukcji lotniczych.

Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie będzie wypuszczenie w niebo fluorescencyjnych balonów w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla przyjaciół z Ukrainy.

Jak przekazali organizatorzy, wydarzenie w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie miało wymiar symboliczny – balony wzniosą się naddawnym lotniskiem wojskowym Rakowice-Czyżyny, jednym z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski.

Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny lub za niewielką, symboliczną opłatą. Na niektóre punkty programu obowiązują wcześniejsze zapisy.(PAP)