Komunikacja w czerwonej strefie: Kraków, Toruń i Warszawa
Objęcie miast czerwoną strefą, czyli największymirestrykcjami sanitarnymi, oznacza konieczność wprowadzenia zmian wfunkcjonowaniu transportu zbiorowego.
Miasta dokładają wszelkich starań, abyzapewnić mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo przemieszczania się, ale także –na tyle, na ile to możliwe – komfortowe warunki podróżowania.
Od soboty 17 października 2020 roku do czerwonej strefywejdzie m.in. Kraków, Toruń i Warszawa. Sprawdzamy, jak wyglądają tam przygotowaniai jak bardzo zmienią się wytyczne dotyczące funkcjonowania komunikacjimiejskiej.
Kraków
Zaostrzenie rygorów sanitarnych dotyczy również standardówokreślających liczbę pasażerów podróżujących miejskimi środkami komunikacji. Wtrosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Kraków udostępni wszystkieautobusy i tramwaje, a także wydłuży poranne godziny szczytu na wybranychliniach nawet o godzinę. Niektóre autobusy 12-metrowe zostaną zastąpionepojemniejszymi autobusami przegubowymi. Wszystko po to, aby mieszkańcy w jaknajmniejszym stopniu pasażerowie odczuli konieczne zmiany.
Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, aprowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemupasażerowie nie muszą dotykać przycisków. W pojazdach wydzielone są strefybezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących od pasażerów.
Miasto stara się też zapewnić wszystkim poruszającym się poKrakowie możliwość wyboru alternatywnego środka transportu. Temu służąprewencyjne działania w ramach projektu krakowskiej Tarczy dla Mobilności. Ichcelem jest między innymi wsparcie pieszych i rowerzystów poprzez wyznaczeniededykowanej im infrastruktury. Mieszkańcy zyskali nowe połączenia dającemożliwość bezpiecznego i szybszego podróżowania alternatywnymi środkamitransportu. Pozwala to też na zwiększenie przestrzeni w miejskich środkachtransportu oraz odciąża ulice, co jest szczególnie ważne dla kierowcówwykonujących swoją pracę przy pomocy samochodu (np. kurierzy czy taksówkarze).
Toruń
W związku z włączeniem Torunia do „czerwonejstrefy” w autobusach i tramwajach MZK zajętych może być 30% wszystkichmiejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.Co drugie miejsce siedzące musi jednak pozostać wolne.
Od poniedziałku 19 października 2020 roku wprowadzonezostaną dodatkowe kursy dublujące na trasach linii 14 i 33, które mają ułatwićdotarcie do pracy na godz. 6:00 i 7:00 w rejonie ul. Mazowieckiej. W rozkładachpojawią się także kursy dla osób powracających z pracy po godz. 14:00 i 22:00.To nie koniec zmian, jakie czekają komunikację miejską w związku zwprowadzeniem w Toruniu „czerwonej strefy”.
-„Będziemy obserwować napełnienie tramwajów i autobusów wgodzinach szczytu i sprawdzać ilość pasażerów. Na tej podstawie wprowadzonebędą korekty w rozkładach jazdy – informuje prezydent Torunia Michał Zaleski.
Sprawdzone zostaną także kursy dedykowane uczniom, w związkuz rozpoczęciem nauki zdalnej w szkołach ponadpodstawowych – jeśli liczbapasażerów będzie na tyle mała, że nowa norma restrykcyjna nie zostanieprzekroczona, to w drugiej połowie przyszłego tygodnia mogą zacząć obowiązywaćrozkłady jazdy obowiązujące w ferie lub system mieszany.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Warszawa
-„Sytuacja powoli staje się dramatyczna – powiedział wpiątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał też, że miasto przygotowujemiejskie podmioty lecznicze do walki z koronawirusem.
Wymienił również innedziałania epidemiologiczne, jakie podjęła Warszawa w tej kwestii.
Trzaskowski poinformował, że jeżeli chodzi o kwestiekomunikacji miejskiej to miasto codziennie bada jej obciążenie, a nanajbardziej obciążonych trasach kieruje dodatkowy tabor.
-„Na bieżąco monitorujemy liczbę pasażerówkorzystających z linii autobusowych, linii szkolnych” – powiedziałTrzaskowski.
Dodał, że miasto codziennie dezynfekuje pojazdy komunikacjimiejskiej nie tylko ręcznie, ale również za pomocą dezynfekcjielektrostatycznej. Prowadzi też akcję ozonowania tych miejsc, które sąnajbardziej newralgiczne. „Prowadzimy również akcję rozdawania maseczekprzez kontrolerów biletów” – podkreślił Trzaskowski.
-„To są wszystkie działania, które my prowadzimy.Natomiast po tych analizach mamy bardzo jasne apele do rządu i jasnepropozycje” – stwierdził prezydent stolicy. (PAP)
Konferencję prasową z Warszawy o czerwonej strefie można zobaczyć na filmie: