Komunikacja miejska w Gdańsku przyjazna niepełnosprawnym

infotrans
12.12.2014 10:07
Pojazdy komunikacji miejskiej w Gdańsku są przystosowane do przewozu pasażerów o różnym stopniu dysfunkcji narządów ruchu. Niska podłoga, specjalne podesty umożliwiające wjazd wózka inwalidzkiego oraz głosowe zapowiadanie kolejnych przystanków –to tylko niektóre z szeregu udogodnień, jakimi dysponują pojazdy Operatorów świadczących usługi przewozowe dla Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

39 komfortowych minibusów
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku współpracuje z trzema Operatorami świadczącymi usługi przewozu osób niepełnosprawnych: Gucio, Warbus oraz MKM-TRANS. Wymienione firmy dysponują komfortowymi minibusami o wysokim standardzie wyposażenia. Firma Gucio posiada 8 minibusów, Warbus –10, natomiast MKM-TRANS –21. Wszystkie z tych pojazdów są przystosowane do przewozu minimum 8 pasażerów, w tym 2 na wózkach inwalidzkich oraz posiadają m.in. najazdy lub windy dla wózków, zarówno standardowych, jak również elektrycznych o napędzie akumulatorowym. Przy wszystkich fotelach zamontowane są zagłówki oraz ramieniowo-biodrowe pasy bezpieczeństwa. W podłogach znajdują się listwy umożliwiające bezpieczne mocowanie wózków inwalidzkich pasami bezpieczeństwa, jak również komplet tych pasów. Ponadto, kierowcy minibusów mają w obowiązku zadbać o bezpieczeństwo i komfort pasażerów, zapewniając im m.in. odpowiednia temperaturę czy oświetlenie. Korzystać z minibusów mogą w szczególności osoby, które z powodu różnych dysfunkcji narządów ruchu, mają problem z samodzielnym poruszaniem się w obrębie powszechnie dostępnej oferty komunikacji miejskiej. –Dokładamy starań, by cały czas podnosić standardy dotyczące bezpieczeństwa i komfortu przewożonych osób niepełnosprawnych –komentuje Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Gdańsku.

Bezpłatne, codzienne przejazdy

W roku szkolnym 2013/2014 w Gdańsku,  30 minibusów przewoziło dziennie około 300 pasażerów. Specjalne minibusy nie mają ściśle wyznaczonej trasy i nie figurują w rozkładach jazdy. Kierowca pojazdu obiera kurs, zabierając kolejne osoby z określonego rejonu i dowozi je do wyznaczonych celów podróży. Oferta jest bezpłatna dla osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, które potrzebują dojechać do przedszkola lub szkoły. Bezpłatny przejazd przysługuje również opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Aby skorzystać z usługi, należy wcześniej złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji. Dla osób dorosłych jest to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, dla osób uczących się –Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego, natomiast dla pozostałych –Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Wniosek rozpatruje specjalnie powołana komisja, która wydaje decyzję dotyczącą możliwości korzystania z minibusa. Możliwe są również odpłatne, indywidualne zamówienia minibusów, realizowane wgodzinach 6.00 –21.30.
Miejsca dla niepełnosprawnych w standardowej komunikacji miejskiej
Ponadto niepełnosprawni mogą poruszać się również standardowymi pojazdami komunikacji miejskiej. W każdym z nich wyznaczono miejsca specjalne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. W autobusach standardowych, autobusach przegubowych oraz tramwajach przegubowych niskopodłogowych wyznaczono: 4 miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz 2 miejsca dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Z kolei w tramwajach wysokopodłogowych, w pierwszym wagonie znajdują się 2 miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
Udogodnienia dla osób słabiej widzących i niewidomychNa przystankach tramwajowych przy Dworcu Głównym PKP,  tablice Systemu Informacji Pasażerskiej posiadają dodatkową funkcję głosową dla osób niewidomych i słabo widzących. Wystarczy wcisnąć guzik, aby po kilkunastu sekundach automat odczytał na głos informację pasażerską widniejącą na tablicy. W podobną funkcje wyposażone są tablice SIP, realizowane w ramach projektu Tristar. Zapowiedź głosowa dostępna będzie m.in. na przystankach autobusowych przy Galerii Bałtyckiej, Jaśkowej Dolinie, Dworcu Głównym przy KFC czy też na przystankach tramwajowych, m.in.: Uniwersytet Medyczny, Politechnika, Mickiewicza czy Klonowa.