Komisja Europejska a Europejski Tydzień Mobilności 2012
We wtorek, Janez Potočnik, unijny komisarz ds. środowiska zainaugurował oficjalnie kampanię Europejskiego Tygodnia Mobilności w ramach imprezy Zrównoważone dwa kółka”organizowanej w Parlamencie Europejskim.
Setki europejskich miast obchodzą właśnie Europejski Tydzień Mobilności, podczas którego propagowane są alternatywne rodzaje transportu oraz rzadsze korzystanie z samochodów. –„Duże miasta napędzają wzrost gospodarczy, ale skutki ruchu samochodowego takie jak korki czy zanieczyszczenie powietrza są coraz bardziej odczuwalne. Wiele miast zaczyna uświadamiać sobie, że potrzebują ambitnych strategii w odpowiedzi na coraz większe korki, liczbę wypadków drogowych, a także emisję hałasu”–podkreśla Komisja Europejska. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest obchodzony od 2002 roku, w dniach 16-22 września. Liczba miast uczestniczących w Tygodniu Mobilności stale rośnie. W Polsce w tym roku własne programy obchodów tego tygodnia przygotowało 79 miast. Kulminacją obchodów jest Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września. Tego dnia w całej Europie centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego.
A więc chodźmy!
-„Planowanie mobilności w mieście jest sposobem na znalezienie równowagi między rozwojem transportu, jakością środowiska naturalnego i sprawiedliwością społeczną. Lepsze planowanie pozwoli nie tylko zwiększyć mobilność w miastach, ale również poprawić jakość powietrza, ograniczyć emisje i hałas oraz oczyścić środowisko miejskie”–mówił unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik. – „Pójście w kierunku zrównoważonego i wydajnego systemu transportu wesprze rozwój mobilności, ograniczając jednocześnie zanieczyszczenie i polepszając jakość życia obywateli. A więc chodźmy!”–dodał. We wtorek Potočnik zainaugurował oficjalnie kampanię Europejskiego Tygodnia Mobilności w ramach imprezy Zrównoważone dwa kółka”organizowanej w Parlamencie Europejskim. – „To dobry czas, żeby przyjrzeć się na mobilność w miastach, by zobaczyć jakiego dokonano postępu”–mówiła w PE belgijska europosłanka Isabelle Durant. Jak zaznaczyła, wiele miast w Europie nie dokonuje postępu w tej kwestii. „Muszą one odejść do modelu miejskiego zdominowanego przez samochody”–dodała.
Wszystkich denerwują korki
-„W odpowiedzi na czekające nas wyzwanie, polegające na zapewnieniu czystości i bezpieczeństwa w naszych miastach, musimy znaleźć odpowiednią równowagę dla naszych codziennych potrzeb transportowych. Wszystkich nas denerwują korki, hałas i zanieczyszczenie;jesteśmy również świadomi ryzyka wypadków drogowych”–zaznaczył komisarz UE ds. transportu Siim Kallas. Jak mówił, często jednak nie przekłada się to na odpowiednie działania. – „Z tego właśnie powodu Europejski Tydzień Mobilności wspiera rozwój stref ruchu pieszego, infrastruktury rowerowej i poprawę transportu publicznego oraz sprzyja spotkaniu się władz lokalnych. Wzywamy miasta, aby pomogły nam w podejmowaniu właściwych wyborów, jeśli chodzi o transport publiczny, dzieloną przestrzeń drogową i sprawną mobilność dla wszystkich”–wyjaśniał Kallas.
Biała księga transportowa
W 2011 r. Komisja Europejska przyjęła białą księgę w sprawie transportu do 2050 r., która zawiera „mapę drogową”40 inicjatyw na następną dekadę, mających pozwolić na stworzenie konkurencyjnego, jednolitego europejskiego systemu transportowego. Zaproponowane przez KE rozwiązania jednocześnie mają zmniejszyć zależność Europy od importu paliwa i obniżyć emisję CO2 z transportu o 60 proc. do 2050 r.