Kolejowe rewolucje: rozkład on-line i Rafał

infotrans
22.12.2011 22:20

Spółka PKP Intercity wraz z kilkoma przewoźnikami kolejowymi, opracowała specjalną aplikację, za pomocą której można sprawdzić informacje o ruchu pociągów. Usługa została pilotażowo uruchomiona 21 grudnia br. Równolegle ruszyła nowa strona przewoźnika –z Rafałem w roli głównej. Zacznijmy od rozkładu –takiego w Polsce jeszcze nie było. System pokazuje ruch pociągów wszystkich przewoźników pasażerskich w Polsce z wyjątkiem samorządowej spółki Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Aplikacja dostępna jest m.in. na stronie www.intercity.pl. Umożliwia sprawdzenie aktualnych godzin odjazdów i przyjazdów na stacji startowej, końcowej oraz na stacjach pośrednich, przez które przejeżdża dany pociąg. Na tablicy widoczne będą również ewentualne opóźnienia. System czerpie dane, aktualizowane na bieżąco przez dyżurnych ruchu PKP PLK na całej trasie przejazdu pociągu. Dla stacji, na których pociąg ma planowe zatrzymanie w czasie późniejszym niż bieżąca godzina, system podaje prognozę opóźnienia, która może ulec zmianie.
Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć na baner „Informacja o ruchu pociągów”na stronie www.intercity.pl i w wyszukiwarce wpisać stację, która interesuje podróżnego. Na ekranie wyświetlą się wszystkie pociągi rozpoczynające, kończące bieg lub przejeżdżające przez nią. Po kliknięciu w numer danego pociągu można zobaczyć całą trasę, wraz z godzinami przyjazdów i odjazdów z poszczególnych stacji. Jeżeli w kolumnie 'opóźnienie przyjazdu’ podana liczba minut poprzedzona jest minusem, oznacza to, że pociąg do danej stacji przyjechał wcześniej. -„Rozwiązanie to jest podobne do tego, które funkcjonowało dotychczas na naszej stronie, tylko dotyczy całej Polski, a nie tylko Dworca Centralnego. W czasach, kiedy coraz więcej osób posiada mobilne urządzenia z dostępem do Internetu takie rozwiązanie może być bardzo dobrym źródłem informacji w trakcie lub przed podróżą”–zaznacza Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Na razie aplikacja jest udostępniona pilotażowo. Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne, zostanie stałym elementem strony internetowej przewoźnika. Aplikacja jest również dostępna pod bezpośrednim adresem http://infopasazer.intercity.pl  

„Informacja o ruchu pociągów”na stronie www.intercity.plJednym z elementów nowej strony PKP IC jest bot, czyli wirtualny rozmówca, o imieniu Rafał. To pierwsza taka postać na komunikacyjnych stronach w Polsce.

Nowa strona Intercity
Nowa strona www spółki Intercity ma być bardziej czytelna dla pasażerów, a dostęp do informacji ma być prosty i intuicyjny. –„Strony internetowe się zmieniają, ale też pewne narzędzia, więc nasza też się zmieniała – wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity. Jednym z elementów nowej strony jest bot, czyli wirtualny rozmówca, o imieniu Rafał. To pierwsza taka postać na komunikacyjnych stronach w Polsce. Jak wyjaśnia Czemerajda, jest to nowe narzędzie, które coraz częściej wykorzystywane jest na stronach internetowych, szczególnie przez firmy świadczące usługi. –„Nie jest tylko ładnym gadżetem, ale ma ułatwiać użytkownikom tej strony nawigację po niej. Ma być skrótem do informacji”- dodaje. Zapytany, jak za trzy godziny znaleźć się w Krakowie, Rafał otworzył nam nowe okno przeglądarki z wyszukiwarką rozkładu jazdy. Bot podpowiedział też, jak kupić bilety na stronie internetowej i w pociągu oraz czy można za nie zapłacić kartą.
Na nowej stronie trwają jeszcze prace nad modułem wyszukiwarki, dlatego PKP IC prosi o sprawdzanie aktualnego rozkładu jazdy pociągów bezpośrednio na stronie rozklad-pkp.pl oraz kupowanie internetowych biletów w zakładce e-IC (a nie poprzez wyszukiwarkę). Spółka liczy też na opinie i sugestie, dzięki którym nowa strona PKP Intercity stanie się jeszcze bardziej przyjazna dla pasażerów i niezawodna.
Dodajmy, że to nie jedyne w ostatnim czasie inicjatywy PKP, aby przekonać do siebie pasażerów. Od 29 listopada trwa konkurs na nazwę nowych pociągów – składów zespołowych – jakie już za dwa lata kursować będą na polskich torach. W finałowej trójce propozycji, które zdobyły najwięcej głosów, znalazły się: Bielik, Aero i Błyskawica. Aby wziąć udział w zabawie należy przesłać na adres [email protected] swój typ wraz z krótkim uzasadnieniem – do 31 grudnia 2011 roku. Autor zwycięskiej nazwy otrzyma Srebrną Kartę Intercity, natomiast osoby, które prześlą najciekawsze uzasadnienia – upominki z logo PKP Intercity.