Koleje Mazowieckie: Karta Mazowiecka
Koleje Mazowieckie wydają już elektroniczną kartę, na której podróżny może zakodować wszystkie bilety przewoźnika, a także 30- i 90-dniowe Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie – poinformował członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda.
Karta jest bezpieczna, nie obawiamy się, że klucze do niej zostaną złamane” – zapewniał w poniedziałek na konferencji prasowej Grajda. Jak mówił, plastikowa karta nie będzie podatna na zniszczenia.
„Na Karcie Mazowieckiej jest możliwość zapisywania wszystkich biletów Kolei Mazowieckich, jak również 30- i 90-dniowych Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie” – zaznaczył. Co oznacza wygodę dla podróżnych korzystających ze wspólnego biletu w pierwszej i drugiej strefie – podkreślał członek zarządu Kolei Mazowieckich.
By uzyskać taką kartę, trzeba złożyć wniosek w punktach obsługi klienta (POK) przewoźnika, kasie, przez stronę internetową karta.mazowieckie.com.pl czy też wysłać go pocztą. POK-i zlokalizowane są przede wszystkim w dużych miastach, w tym m.in. na dworcach Warszawa Wschodnia, Warszawa Wileńska, Warszawa Gdańska czy Warszawa Śródmieście, ale także w Siedlcach i Radomiu. Kartę będzie można doładować m.in. w biletomatach sprzedających bilety KM.
Grajda nie wykluczył, że w przyszłości będzie można zapisywać na karcie – oprócz biletów KM oraz 30- i 90-dniowych ZTM – także innych przewoźników, np. autobusowych.
Na początek – w ramach pilotażu – przewoźnik chce wydać pięć tysięcy sztuk takich kart, najlepiej jeszcze w czerwcu. „Jesteśmy przygotowani w tym roku do wydania dużo większej liczby” – zapewnił Grajda.
Ocenił jednak, że bilety papierowe jeszcze długo nie znikną, ale na pewno zmniejszy się ich liczba. Z kolei „okresowe bilety papierowe znikną wtedy, kiedy nasi pasażerowie zechcą odebrać karty. Chciałbym, żeby to trwało pół roku, żeby od 1 stycznia większość naszych podróżnych już je stosowała” – dodał członek zarządu KM.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Podkreślił ponadto, że jeśli spółka dojdzie do takiego etapu, że wyda 50 tys. kart, to zacznie różnymi akcjami promocyjnymi zachęcać podróżnych do złożenia wniosku.
„Będziemy posiadali dokładne informacje o naszych podróżnych dotyczące korzystania z naszych pociągów. W oparciu o system będziemy mogli adresować specjalne programy lojalnościowe do tych, którzy są z nami przez lata” – zapowiedział.
Anat Arazi, prezes firmy Asec SA, która jest autorem systemu, podkreślała, że to pierwszy elektroniczny bilet kolejowy w Polsce.
„