KLA chce zlikwidować zerowe bilety
Kaliskie Linie Autobusowe odnotowały narastający problem przestojów autobusów na przystankach, związany z koniecznością wydania przez kierowcę biletów potwierdzających uprawnienie do korzystania z bezpłatnego przejazdu. Dodatkowym utrudnieniem, a nawet zagrożeniem dla osób starszych, a także tych o ograniczonej zdolności ruchowej, jest oczekiwanie w kolejce do „czytnika” kart magnetycznych. Jest to szczególnie dokuczliwe w szczytowych godzinach korzystania z komunikacji publicznej, czy też w czasie ruszania autobusu z przystanku.
Pragnąc zminimalizować zaobserwowane uciążliwości, wypracowano projekt uchwały wychodzący naprzeciw oczekiwaniom znaczącej liczebnie grupy pasażerów, jaką stanowią osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych bądź korzystające z ulg.
– Podstawowym celem zmian w uchwale jest bowiem ograniczenie liczby biletów wydawanych przez kierowców autobusów. Poza wymienionymi wcześniej przesłankami, wpłynie ono korzystnie na poprawę punktualności oraz podniesienie standardów bezpieczeństwa w publicznym transporcie miejskim na terenie miasta Kalisza – zaznacza wiceprezydent Artur Kijewski. Zwolnienie osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów z obowiązku pobierania biletów o nominale „0” zł oraz z konieczności oznaczania przejazdów kartami elektronicznymi, ułatwi im również znacząco korzystanie z przejazdów komunikacją miejską.
– Uchwała w proponowanym brzmieniu nie zmienia zakresu ani zasad przyznawania ulg i zwolnień – dodał wiceprezydent Artur Kijewski. Grupa osób uprawnionych pozostanie bez zmian. Zmodyfikowano jedynie zapisy dotyczące obowiązku potwierdzania przejazdu bezpłatnego w autobusie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Realizacja uchwały z uwagi na formę finansowania miejskiego przewoźnika, nie wpłynie ponadto na wysokość przyznawanej rekompensaty. Operator publicznego transportu zbiorowego na terenie miasta Kalisza otrzymuje refundację, która wyrównuje poniesione koszty w stosunku do uzyskanych przychodów.
„