Kiedy połączenia transgraniczne na Słowację?
Uruchomienie połączeńautobusowych i kolejowych w strefie transgranicznej, jeszcze lepszewykorzystanie szlaków turystycznych w Tatrach, a także wymiana doświadczeń wwalce ze smogiem – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczasspotkania Grzegorza Lipca z Zarządu Województwa Małopolskiego z władzami KrajuPreszowskiego.
Jednym z tematów spotkania, które odbyło się w Popradzie,było uruchomienie linii autobusowej Nowy Targ – Łysa Polana – Poprad oraz liniisezonowej Poprad – Stary Smokowiec – Podbańskie, która powinna byćskomunikowana z obecnie realizowanymi kursami na trasie Zakopane – StarySmokowiec – Poprad.
Samorząd województwa podjął działania, aby mieszkańcy orazturyści z Polski i Słowacji mogli łatwiej i szybciej podróżować. Jesteśmygotowi do uruchomienia nowych połączeń jeszcze w tym roku, ale teraz czas nadziałania, które leżą po stronie samorządów lokalnych – powiedział GrzegorzLipiec i podkreślił, że realizacja projektu zależy od tego, czy samorządylokalne zdecydują się partycypować w finansowaniu linii autobusowych. -Konieczne jest także zawarcie porozumienia z Krajem Preszowskim umożliwiającegowjazd naszych autobusów na słowacką część Łysej Polany – zwrócił uwagę Lipiec idodał, że partnerzy z Kraju Preszowskiego podczas spotkania zadeklarowali chęćdalszej współpracy.
Oprócz kwestii związanych z uruchomieniem połączeńautobusowych, przedstawiono także aktualny stan prac nad uruchomieniem połączeńkolejowych z Popradu do Krynicy, które byłyby skomunikowane z połączeniamikolejowymi do Krakowa. Choć sprawa ta nie leży w kompetencjach PreszowskiegoKraju Samorządowego, to podczas spotkania zadeklarowano lobbowanie tej kwestiiw słowackim ministerstwie transportu.
Wspólnie walczmy zesmogiem
Spotkanie było także okazją do wymiany dobrych praktyk oburegionów, jeżeli chodzi o walkę ze smogiem. Przypomnijmy, że WojewództwoMałopolskie jako pierwszy region w Polsce wprowadziło w życie uchwałyantysmogowe, dzięki którym już za kilka lat Małopolanie będą mogli oddychaćczystym powietrzem. I choć w Kraju Preszowskim oddycha się całkiem czystympowietrzem, to niedługo może się to zmienić. Mieszkańcy słowackiego regionu wostatnich latach coraz częściej wymieniają piece gazowe na tańsze, ale zarazemmniej ekologiczne piece węglowe.
– Zachęcam władze Kraju Preszowskiego do aktywnych działańna rzecz czystego powietrza i uniknięcia błędów, które my popełniliśmy wprzeszłości – powiedział Grzegorz Lipiec zaznaczając, że to być może paradoks,ale Małopolska wzorująca się na obecnie bezsmogowej Słowacji, niedługopozbędzie się problemu smogu. – Mam nadzieję, że Kraj Preszowski nie pójdzie wzupełnie drugą stronę. Bo jak wszyscy dobrze wiemy – powietrze nie zna granic.Dlatego problem ten dotyczy także Małopolan – zaznaczył Lipiec.
Podczas spotkania zwrócono także uwagę, że konieczne jestdalsze uświadamiane mieszkańców na temat tego czym jest smog i jakie negatywnekonsekwencje dla zdrowia nas wszystkich za sobą niesie. Rozmawiano także omożliwości podjęcia współpracy z alarmami smogowymi, które miały kluczową rolęw podjęciu walki ze smogiem w Małopolsce.
Szlaki łączą, a niedzielą
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
11 lat temu Polska i Słowacja wspólnie weszły do strefySchengen. Wówczas obawiano się, że otwarcie granicy w Tatrach spowodujezadeptanie przez Polaków słowackich szlaków. Dlatego zdecydowano o zamknięciuniektórych z nich (m.in. Dolina Cicha – Tomanowa Przełęcz – DolinaKościeliska). Po ponad dekadzie jedno jest pewne – ten problem nie wystąpił.Podczas spotkania w Popradzie podjęto zatem decyzję o zaapelowaniu doodpowiednich władz o ponownie otwarcie zamkniętych szlaków, ale takżeuruchomienie dwóch nowych – przez Wrota Chałubińskiego oraz z Doliny Roztoki doDoliny Białej Wody.
– Likwidacja szlaków transgranicznych 10 lat temu byłabłędem i należy raczej dążyć do tego, by szlaki w Tatrach nas łączyły, a niedzieliły – mówili podczas spotkania partnerzy z Kraju Preszowskiego.
Na rolkach przezpolsko-słowackie pogranicze
Spotkanie w Popradzie było także okazją do rozmowy na tematpromowania turystyki rolkarskiej, która w ostatnim czasie jest coraz bardziejpopularna zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Do jej rozwoju można już terazwykorzystać trasy rowerowe biegnące przez Małopolskę i Kraj Preszowski, trzebajednak zwrócić uwagę na bardziej aktywne promowanie wśród mieszkańców iturystów spędzania wolnego czasu na rolkach. Podkreślono także, że nigdzie wPolsce i na Słowacji, nie ma tak dobrych warunków do uprawiania turystykirolkarskiej, jak właśnie na polsko-słowackim pograniczu.
– Turystyka rolkarska to stosunkowo nowa gałąź turystyki, coz jednej strony jest ograniczeniem, a z drugiej zaletą – jestem jednakprzekonany, że jeżeli Małopolska i Kraj Preszowski zainwestują w ten temat,zyskają wiele – podsumował Grzegorz Lipiec.
„