Katowice w trzecim podejściu do zielonych przystanków
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach chce zrealizować inwestycję, dzięki której w różnych dzielnicach miasta pojawią się zielone przystanki.
To już trzecie podejście urzędników do tej inwestycji. Gdzie leży problem? W zbyt niskim budżecie i szalejącej inflacji.
za pierwszy i za drugim razem
Budżet zamawiającego na wspomnianą inwestycję wynosił niespełna 300 tys. zł. W pierwszym podejściu urzędnicy otrzymali oferty od dwóch podmiotów, z cenami 489 975 PLN i 531 452 PLN.
Za drugim razem – zaledwie miesiąc później oferty cenowe przedstawiały się następująco: 549 900 PLN i 637 980 PLN.
Obie próby znalezienia firmy z oczywistych względów zakończyły się unieważnieniem postępowań. Od otwarcia ofert w ostatnim podejściu, do ogłoszenia obecnego przetargu minęło prawie pół roku. Oznacza to, że ceny ofert będą prawdopodobnie jeszcze wyższe niż wcześniej. Zamawiający znacznie wydłużył termin wykonania inwestycji z 9 tygodni do 25 tygodni. Czy to wystarczy do zbicia cen ofertowych? Przekonamy się niebawem.
Lokalizacja wiat
Przedmiot zamówienia obejmuje:
- demontaż istniejącej wiaty przystankowej oraz usadowienie nowej wiaty,
- wykonanie remontu istniejącej nawierzchni w obrębie wiaty,
- wykonanie prac zieleniarskich,
- usytuowanie nowej wiaty w miejscu istniejącej wiaty.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Inwestycja obejmuje następujące przystanki:
- Plac Kard. A. Hlonda - przystanek autobusowy (kierunek centrum) zlokalizowany w zachodniej części placu A. Hlonda, przy ul. Mikołowskiej,
- ul. Gliwicka w Katowicach - przystanek tramwajowy przy ul. Gliwickiej, w północnej części Skweru Stanisława Barei w kierunku centrum,
- ul. Sokolska w Katowicach - przystanek autobusowy w kierunku ul. Chorzowskiej, zlokalizowany w pobliżu budynku Sokolska 33,
- ul. Radockiego w Katowicach - przystanek autobusowy zlokalizowany w pobliżu budynku przy ul. Radockiego 160,
- ul. Kościuszki w Katowicach - przystanek tramwajowy w kierunku centrum przy nowo wybudowanym basenie przy ul. Kościuszki 104.
co chce miasto?
Nowe wiaty mają być wyposażone w ławkę z oparciem i podłokietnikami lub w przysiadek. Ławki mają być zintegrowane z przystankiem lub na stałe przytwierdzone do własnego fundamentu wykonanego pod kostką betonową. W wiatach pojawi się również gablota reklamowa. Z kolei na dachu zostaną rozłożone maty rozchodnikowe, wykonane na systemowych rozwiązaniach przeznaczonych dla dachów zielonych. Przy zielonych wiatach zostaną wykonane nasadzenia roślin pnących, trwa ozdobnych, jak i roślinności niskiej.
Formalności
Zamawiający zaplanował w dniu 17 maja otwarcie ofert.
Do kryteriów oceny ofert należą: cena (60%), okres gwarancji jakości na wykonane roboty budowlane w miesiącach (25%), termin wykonania zadania liczony w tygodniach (15%).