Kapania 2019: Książka zamiast biletu – pomysł z Krakowa

infotrans
30.09.2019 10:30

„Książka zamiast biletu” w autobusach i tramwajach MPK– to postulat posła PO-KO Józefa Lassoty, ubiegającego się o reelekcję w okręgukrakowskim

Z apelem ws. realizacji swojego pomysłu polityk zwrócił się doprezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz do Rady Miasta Krakowa.

Ósmy dzień miesiąca

Lassota startujący w wyborach z krakowskiej listy KoalicjiObywatelskiej, chciałby, aby każdego ósmego dnia miesiąca, osoby, które wautobusie lub tramwaju czytają książkę, podróżowały za darmo. Poseł proponujeósmy dzień każdego miesiąca, ponieważ 8 września przypada Międzynarodowy DzieńAlfabetyzacji. Projekt „Książka zamiast biletu” dotyczyłaby książektradycyjnych, drukowanych; książek w formie elektronicznej i czasopism, projektpóki co nie obejmuje, ale – jak zaznaczył poseł – w przyszłości programem możnaby też objąć e-booki.

Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek pytana przezPAP o pomysł Lassoty, powiedziała: „Idea jest szczytna, ale trzeba sięliczyć z możliwościami finansowymi i (jest) pytanie czy Kraków mógłby sobie natakie rozwiązania pozwalać, tym bardziej, że podobne pomysły pewnie bypączkowały. To słuszna idea, ponieważ jesteśmy Miastem Literatury UNESCO istaramy się jak najwięcej robić, aby promować czytelnictwo”.

Spadające czytelnictwo

Na piątkowym briefingu prasowym kandydat KO powołał się nabadania Biblioteki Narodowej, zgodnie z którymi w Polsce w latach 2014-2018znacząco spadła ilość osób czytających książki. W 2018 r. czytanie przynajmniejjednej książki w ciągu roku zadeklarowało tylko 37 proc. respondentów, przyczym w 2004 r. było to 58 proc. Oznacza to, że aż 63 proc. respondentów nieprzeczytało żadnej książki. 35 proc. respondentów przyznało, że w ich domachnie ma żadnych książek.

Poseł wymienił 10 powodów, dla których warto czytać książki:stymulują umysł, uspokajają, poprawiają sen, pogłębiają wiedzę, wzbogacająsłownictwo, poprawiają pamięć, ćwiczą myślenie analityczne, opóźniają demencję,spowalniają rozwój choroby Alzheimera, rozwijają empatię, dodają seksapilu.(PAP)