Jak walczyć ze smogiem? Systemowe rozwiązania!
Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, zawieszeniezajęć lekcyjnych w szkołach, apele o ograniczenie przebywania na powietrzu ? todoraźne działania w walce ze smogiem, podejmowane przez samorządy miast w całejPolsce.
W piśmie przesłanym w poniedziałek do PAP, resort zdrowiapoinformował, że „rozwiązanie problemów, które przyczyniają się do złejjakości powietrza w Polsce, nie leży w kompetencjach MinisterstwaZdrowia”. Jak wskazano, możliwość wprowadzania na swoim terenie właściwejpolityki w tej sprawie mają jednostki samorządu terytorialnego.
Jednak przedstawiciele władz lokalnych podkreślają, żewspółpraca z rządem jest niezbędna. „Bez pomocy państwa samorządy nie są wstanie zlikwidować problemu nieczystego powietrza. Bez programu przygotowanegodla wszystkich samorządów w Polsce władze lokalne z tym problemem mogą sobienie poradzić” ? mówił już w listopadzie burmistrz Zakopanego LeszekDorula.
Polska vs smog
Jednocześnie samorządy wdrażają działania, które mająprzeciwdziałać skutkom zanieczyszczonego powietrza.
Urząd miasta w Rybniku, gdzie dopuszczalna norma stężeniapyłu zawieszonego w powietrzu została 9 stycznia br. przekroczona o tysiącprocent, podjął decyzję o odwołaniu zajęć lekcyjnych we wtorek i środę. Ponadtozapewniony został bezpłatny przejazd na wszystkich liniach, organizowanychprzez rybnicki Zarząd Transportu Zbiorowego. Pasażerowie mogą podróżowaćautobusami bez konieczności rejestracji przejazdu i zakupu biletu.
Podobne działania podjęto w Częstochowie. Prezydent miastaKrzysztof Matyjaszczyk zdecydował o czasowym wprowadzeniu darmowej komunikacjimiejskiej. We wtorek i środę bez biletu będą mogli jeździć właściciele aut,którzy zdecydują się nie korzystać w tych dniach ze swoich samochodów.
Ograniczenie ruchu na drogach poprzez wprowadzeniebezpłatnych przejazdów komunikacją miejską zastosowano również w Warszawie.”Zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnychna parkingach. Przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza wmieście” ? powiedział wiceprezydent miasta Michał Olszewski.
Natomiast wrocławski magistrat zaapelował do mieszkańców,aby w poniedziałek ograniczyli do minimum przebywanie na powietrzu. Stężeniezanieczyszczeń przekroczone jest nawet sześciokrotnie. Magistrat zaapelował dowrocławian o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach.Zwrócił się również z prośbą o informowanie Straży Miejskiej, gdyby ktokolwiekwiedział o takim zachowaniu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ponadto wrocławski magisrat poinformował we wtorek, żemożliwe jest już składanie wniosków o dofinansowanie wymiany pieców w ramachprogramu KAWKA. Miasto zadeklarowało pokrycie 70 proc. (maksymalnie 12 tys. zł)kosztów związanych z wymianą pieca węglowego na ekologiczne ogrzewanie. Na 2017rok zarezerwowano na ten cel 12 mln zł. Jest to kwota pozwalająca na wymianę1200 palenisk.
Niezbędne rozwiązania systemowe
Prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony ŚrodowiskaUniwersytetu Śląskiego zasugerował wprowadzenie rozwiązań systemowych. „Należyograniczyć ruch samochodowy w miastach tworząc np. strefy, gdzie samochodystarszej generacji nie mają prawa wjazdu” ? zaznaczył naukowiec.
Skubała zalecił także stworzenie regulacji dotyczących tego,co można w piecach spalać, a potem egzekwować od mieszkańców wypełnianie tychprzepisów. „Musi to być na tyle skuteczna bariera, by nikt nie odważył sięwłożyć plastiku do pieca. Powinny być też ustalone standardy, jakiej jakościwęgiel może być spalany w gospodarstwach domowych” – dodał profesor.
Natomiast Ministerstwo Zdrowia zaleca samorządom m.in.zmianę sposobu ogrzewania indywidualnego na mniej emisyjny (np. normyjakościowe na sprzedawane paliwo oraz wymiana starych pieców na nowoczesne,zakaz spalania mokrego drewna), promocję transportu publicznego i zmianę zasadzarządzania ruchem w miastach.
Jak poinformowała w poniedziałek premier Beata Szydło, rządzajmie się tematem smogu 17 stycznia podczas obrad Komitetu Ekonomicznego RadyMinistrów.(PAP)
„