Jak turyści docierają do Warszawy?

infotrans
23.08.2018 08:25

Liczba odwiedzającychstolicę w 2017 roku przekroczyła 25 mln zł – poinformowało w czwartek StołeczneBiuro Turystyki. Z raportu Biura wynika, że wśród turystów zagranicznychodwiedzających Warszawę dominują Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy.

Jak podkreślono w przesłanym PAP komunikacie, liczba ponad25 mln turystów, którzy w 2017 roku odwiedzili Warszawę, oznacza 24 proc.wzrost liczby odwiedzających w stosunku do roku poprzedniego. 16 mln gościodwiedziło stolicę na jeden dzień, zaś 9,7 mln turystów zatrzymało się na jednąnoc lub więcej. Według raportu, turyści spędzili w Warszawie średnio niecoponad cztery i pół dnia.

Ponadto z raportu Stołecznego Biura Turystyki wynika, żewśród ogólnej liczby odwiedzających ponad 3 mln stanowili turyści zagraniczni, zczego ponad 2,6 mln przyjechało na więcej niż jeden dzień.

Z badań wynika również, że 36 proc. turystów krajowychodwiedzających Warszawę przyjechało pociągiem, tyle samo samochodem, zaś 22proc. jako środek transportu wybrało autobus, a 6 proc. samolot. Wśród turystówz zagranicy dominowały przyloty – 63 proc., przyjazdy koleją – 17 proc.,autobusem – 13 proc. i samochodem – 8 proc.

Stołeczne Biuro Turystyki zaznacza, że rekordy popularnościwśród odwiedzających biją: Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury iNauki, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewskii Muzeum POLIN. Zainteresowaniem cieszy się także wypoczynek nad Wisłą.

Jak zaznaczono, popularna staje się także warszawska Praga,którą portal ekonomiczny „Business Insider” „zaliczył doczołówki +najfajniejszych dzielnic w Europie+, a portal podróżniczy+Skyscanner+ uznał ją, obok placu Zbawiciela, za jedno z najbardziej hipsterskichmiejsc na świecie” – dodano.

„Turyści doceniają atrakcje, zabytki, zróżnicowanąofertę gastronomiczną i kulturalną oraz nowopowstałe miejsca, a warszawiakówpostrzegają jako ludzi przyjaznych. Chętnie przyjechaliby tu ponownie izarekomendowaliby Warszawę swoim znajomym. W 10-punktowej skali atrakcyjnościoceniają nasze miasto aż na 8,66” – napisano w komunikacie StołecznegoBiura Turystyki.

Jak podkreślono, w ubiegłorocznym sezonie letnim turyścimogli przylecieć do na Lotnisko Chopina z 99 kierunków w Europie, z 8 w Azji, 5w Ameryce Północnej, 4 w Afryce oraz z 3 na Bliskim Wschodzie.

„Wzrost liczby odwiedzających przekłada się na nowemiejsca pracy oraz większe przychody przedsiębiorców. Ponadto z badań wynika,że turyści wydają w Warszawie coraz więcej: podczas pobytu średnio 810 zł,czyli o 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. W 2017 roku najwięcej wydali unas Japończycy (przeciętnie 3,7 tys. zł) oraz Amerykanie (2,3 tys. zł).Warszawskie hotele, hostele i inne obiekty noclegowe udzieliły łącznie 6,2 mlnnoclegów – blisko 9 proc. więcej niż w 2016 roku” – podano.