Jak ma funkcjonować komunikacja w czerwonych powiatach?

infotrans
08.08.2020 10:00

Zapowiedziane przez rząd limity obowiązujące w komunikacjimiejskiej nie uwzględniały specyfiki organizowanego na obszarze Metropoliitransportu publicznego. Dlatego też Zarząd Transportu Metropolitalnego doprecyzowujeplanowane zapisy. 

Z zapowiedzianych regulacji, wskazujących na dostępność wpojazdach komunikacji miejskiej jedynie 50 procent miejsc siedzących, wyłączonemają zostać połączenia międzymiastowe. ZTM zabiegał o to, gdyż zdecydowanawiększość połączeń na obszarze Metropolii ma właśnie taki charakter. Dotyczy toprzede wszystkim mieszkańców Rudy Śląskiej. To przez obszar tego miastaprzebiega bowiem najwięcej linii komunikacji miejskiej, na których liczbapasażerów zostałaby mocno ograniczona.

W przypadku tegomiasta to aż 39 linii autobusowych i tramwajowych, z czego aż 35 wykracza pozajego obszar. To dobrze oddaje specyfikę organizowanego przez nas transportupublicznego. Zdecydowana większość połączeń przebiega przez więcej niż jednągminę – wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. Powyższe istotnejest także dla mieszkańców powiatów rybnickiego i pszczyńskiego. Te obszaryrównież bowiem zostały oznaczone przez Ministerstwo jako strefy czerwone i wnich również kursują autobusy ZTM.  

Cieszymy się, że naszeargumenty oraz specyfika regionu i organizowanego przez nas transportupublicznego są brane pod uwagę – podkreśla Wawrzaszek. 

Tym samym ze wszystkich ok. 450 linii organizowanych przezZTM jedynie 4 mają zostać objęte bardziej rygorystycznymi obostrzeniami. Chodzio autobusy linii nr 147, 155, 230 i 255.

 Są to linie wewnętrzne, tzn. kursujące tylkopo Rudzie Śląskiej. O ile przekazane nam ustalenia zostaną dziś oficjalniepotwierdzone przez rząd, to w pojazdach tych linii będzie mogło przebywać tyleosób, ile stanowi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących– mówi Wawrzaszek. W przypadku wszystkichpozostałych linii sytuacja się nie zmieni – dodaje. Przedstawiciele ZTMjednocześnie podkreślają, że będą monitorować sytuację w Rudzie Śląskiej ipodejmować stosowne, dodatkowe działania. 

Przedstawiciele ZTM wskazują jednocześnie, że zarównopracownicy organizatora transportu, jak i przewoźnicy ciężko pracują na to, abykomunikacja miejska była bezpieczna. W trosce o bezpieczeństwo pasażerówzdecydowano m.in. o codziennym myciu pojazdów ze szczególną dokładnością orazwzmożeniu kontroli wykonywania tego zadania, automatycznym otwieraniu drzwi izawieszeniu sprzedaży biletów w pojazdach, dodatkowym czyszczeniu automatówbiletowych i wietrzeniu pojazdów oraz o regularnej obsłudze przystanków „nażądanie“. Ponadto ZTM podjął się szeroko zakrojonej akcji informacyjnej. Wpojazdach na drzwiach zawisły plakaty a na siedzeniach wywieszki, które promująwłaściwe zachowania.

Nadal teżpodtrzymujemy nasz apel. Pasażerowie powinni zakrywać ust i nos – dodaje Wawrzaszek. 

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest organizatoremkomunikacji publicznej na obszarze 56 gmin o łącznej powierzchni ok. 2500 km2.Na zlecenie ZTM kursuje ok. 450 linii autobusowych, tramwajowych itrolejbusowych, które obsługują niemal 7000 przystanków. Większość linii topołączenia międzymiastowe co sprawia, że komunikacja miejska organizowana przezZTM ma wyjątkowy charakter, a co za tym idzie konieczne jest dostosowywanieróżnego rodzaju rozwiązań do jej specyfiki.