Jak dojadę w KZK GOP
infotrans
04.01.2013 20:28
Jak dojadę w KZK GOP
Popularna wyszukiwarka połączeń w komunikacji miejskiej niedawno rozszerzyła swój obszar działania o Górnośląski Okręg Przemysłowy. Mieszkańcy Śląska i Zagłębia zyskali tym samym kolejne narzędzie do wyszukiwania najbardziej optymalnych dla nich połączeń. Dzięki porozumieniu zawartemu między KZK GOP i CITY-NAV sp. z o.o. rozkłady jazdy w serwisie będą na bieżąco aktualizowane, a na stronie internetowej KZK GOP pojawił się specjalny odnośnik. „Jak dojadę”jest drugą, obok dotychczas działającej na stronie wyszukiwarką. Aplikację można pobrać również na smartfony ze sklepów Google play, App Store i Nokia Store. Funkcjonalność wyszukiwania połączeń na stronie KZK GOP uruchomiona została w 2008 roku. Wówczas zaprezentowano dwie wersje wyszukiwarek, które oceniane były przez pasażerów. Na podstawie opinii użytkowników na początku roku 2009 zdecydowano o docelowym wyborze.
Obecnie nawiązana została współpraca, dzięki której połączenia na obszarze aglomeracji wyszukiwać będą również za pomocą popularnej aplikacji „Jak dojadę’. Podstawową jej zaletą jest możliwość wpisywania adresów punktu startowego i docelowego, a także wybierania ich bezpośrednio na mapie. Jest to duże udogodnienie, ponieważ pasażer nie zawsze wie, jak nazywa się przystanek w pobliżu celu jego podróży. Przystanków wokół „startu’ bądź „mety’ może być również kilka, obsługiwanych w dodatku przez różne linie, co dotychczas mogło utrudniać wyszukiwanie. „Jak dojadę’ jest również wyszukiwarką, która daje ogromną paletę możliwości, jeśli chodzi o ustawienia wyszukiwań. Połączenia dzielą się na trzy rodzaje: połączenie „wygodne’, połączenia optymalne i „śpieszy mi się!!!’. Pierwsze z nich może wybrać pasażer, który jak najmniejszy odcinek chce przejść pieszo, woli się nie przesiadać i generalnie mu się nie śpieszy. Opcja „śpieszy mi się!!!’ wyszukuje połączenie, które bez względu na „niedogodności’, takie jak przesiadki czy dojścia piesze, zapewnia jak najszybsze dotarcie do celu. Połączenie optymalne równoważy z kolei oba typy połączeń. Dodatkowo niezależnie od wybranej opcji możemy zaznaczyć, żeby wyszukane połączenia miały jak najmniej przesiadek.
Kolejne opcje to wybór konkretnego środka transportu, przejścia pieszo wyłącznie wzdłuż dróg, unikanie lub preferowanie konkretnych linii, wszystkich linii pospiesznych lub strefowych. Poprzez okienko „unikaj autobusów’ można w wyszukiwanych połączeniach preferować transport szynowy. Pasażer może również określić minimalny czas na przesiadkę, korzystać tylko z pojazdów niskopodłogowych, a także wybrać organizatora transportu. Ostatnie szukane połączenia zostają zapisane na specjalnej liście, a dodatkowe możliwości w tym zakresie można uzyskać poprzez rejestrację na stronie i późniejsze logowanie. Serwis „Jak dojadę’ oferuje też rozkłady w formie tradycyjnych tabliczek przystankowych. Tutaj udogodnieniem jest uśredniony czas przejazdu zapisany przy liście przystanków. Również przejście do pozostałych funkcji, jak wyszukiwanie połączeń czy rozkłady jazdy innych linii z danego przystanku, staje się łatwiejsze i szybsze niż dotychczas.
Obecnie z pomocy serwisu „Jak dojadę’ korzystają również mieszkańcy i goście Warszawy, Krakowa, Łodzi, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku, Radomia i Torunia.