Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie

infotrans
17.11.2017 09:51

Poziom pyłówzawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki od czwartku można sprawdzaćna interaktywnej mapie jakości powietrza w Europie, gdzie co roku z powodusmogu przedwcześnie umierają setki tysięcy ludzi.

Europejski indeks jakości powietrza (European Air QualityIndex) uruchomiła w czwartek Europejska Agencja Środowiska (EEA) i KomisjaEuropejska. Mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2tys. stacji pomiarowych w Europie.

„Zanieczyszczenie powietrza to niewidoczny zabójca idlatego indeks jakości powietrza jest niezbędny, by przekazywać obywatelomEuropy informacje na temat stanu powietrza, którym oddychają” – oświadczyłkomisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.

Na mapie, która jest dostępna na stronie internetowej http://airindex.eea.europa.eu , stacjepomiarowe zaznaczono za pomocą punktów w sześciu kolorach. Turkusowy oznaczadobrą jakość powietrza, czerwony sygnalizuje złą jakość, ciemnoczerwony – bardzozłą, a szary – brak danych. Chodzi o dane dotyczące co najmniej jednej z pięciusubstancji: ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, pyłów zawieszonych PM10 ośrednicy nieprzekraczającej 10 mikrometra i cząsteczek PM2,5 o średnicynieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Te ostatnie Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) uznaje za najbardziej niebezpieczne dla zdrowia.

W czwartek wczesnym popołudniem większość stacji w Warszawiewskazywała złą jakość powietrza.

W kilku krajach EEA, np. we Włoszech, Grecji, Islandii iTurcji, pojawiają się szare punkty. Te państwa na razie nie przekazały swoichdanych.

„Informowanie obywateli daje im środki, by domagali sięod polityków dalszych działań na rzecz polepszania jakości powietrza w naszychmiastach” – podkreślił dyrektor EEA Hans Bruyninckx. Wskazał, że indeksmoże zainteresować np. rodzinę, która rozważa przeprowadzkę do innej częściEuropy.

Mapa dostarcza najnowsze informacje o jakości powietrza, alepo kliknięciu w dany punkt mamy dostęp do grafiki przedstawiającej sytuację zostatnich stu dni. Jest tam też broszura na temat każdego kraju z przeglądemśredniego rocznego zanieczyszczenia i wywołanych przez nie przedwczesnychzgonów.

Z opublikowanego w październiku raportu EEA wynika, że wostatnich latach jakość powietrza w Europie się polepszyła. Mimo to znacznaczęść Europejczyków, zwłaszcza mieszkańców miast, jest nadal narażona naszkodliwe substancje, których poziom przekracza europejskie normy, niewspominając o bardziej surowych zaleceniach WHO.

„Ponad 80 proc. mieszkańców europejskich miast oddychapowietrzem, które nie spełnia norm WHO” – dodał Bruyninckx.

Wśród chorób wywoływanych przez niską jakość powietrzawymienia się choroby układu krążenia, zawały czy nowotwory płuc.

Według EEA w 2014 roku zanieczyszczenie drobnym pyłem PM2,5,który może przenikać do krwiobiegu, spowodowało 420 tys. przedwczesnych zgonóww 41 krajach europejskich.