Intel łączy planner Moovit z autonomią Mobileye

infotrans
06.05.2020 10:30

Amerykański koncern za 900 mln dolarów kupił izraelskąspółkę Moovit i należącą do niej aplikację mobilną do planowania podróży zwykorzystaniem transportu publicznego.

Z jej pomocą chce do 2022 r. rozwinąćsieć autonomicznych taksówek.

Robototaksówki na żądanie

Jak zapowiedział Intel, Moovit pozostanie niezależną firmą,ale stworzona przez nią technologia i zgromadzone przez nią dotychczas daneużytkowników zintegrowane zostaną z inną należącą do koncernu spółką, Mobileye,specjalizującą się w technologii autonomicznej jazdy. Intel liczy na to, żepołączenie rozwiązać wypracowanych przez obie firmy pozwoli mu rozwinąć do 2022r. prężnie działającą sieć tzw. robotaksówek na żądanie. Według planów,pierwsze autonomiczne taksówki miałaby wyjechać na ulice m.in. w Izraelu,Francji i Korei Południowej. Na początku miałaby to być niewielka flota,chociaż Intel już szacuje, że do 2030 r. rynek robotaksówek wart byłby nawet160 mld dolarów.

Dzięki fuzji z Mobileye, za pośrednictwem platformy Moovitużytkownicy otrzymywaliby informacje w czasie rzeczywistym o dostępnościautonomicznych taksówek w ich okolicy, mogliby je również zamówić przezaplikację mobilną. Dzisiaj oferowana przez Moovit bezpłatna aplikacja chętniewykorzystywana jest przez mieszkańców i turystów, bo pozwala na nawigację iplanowanie podróży transportem publicznym, w tym pociągami i autobusami, aletakże np. rowerem. Ponadto, w obliczu pandemii Covid-19 producent jeszcze wkwietniu rozszerzył funkcjonalność oprogramowania o tzw. transport awaryjny,czyli informacje dotyczące przewozów na żądanie. Z programu Moovit korzystaponad 750 mln użytkowników ze 100 krajów na świecie.

Transportowy start up

Moovit rozpoczął działalność w 2011 r. Od tej pory spółceudało się zabrać 133 mln dolarów od inwestorów, takich jak BMW iVentures iSequoia Capital. Od początku jednym z udziałowców izraelskiej firmy był równieżIntel Capital, który posiadał 7 proc. akcji spółki, te wycenione zostały na 60mln dolarów. Żeby stać się właścicielem całości, koncern musiał dopłacić 840mln dolarów.

To nie jedyna duża inwestycja Intela w Izraelu: w 2017 r. za15,3 mld dolarów nabył wspomnianą już izraelską firmę Mobileye, a w grudniu2019 r. za 2 mld dolarów spółkę Habana Labs opracowującą rozwiązania zwykorzystaniem sztucznej inteligencji. (PAP)