Hotspoty z błędem. Kolejny nabór wniosków

infotrans
13.07.2018 11:31

Pierwszy, wiosennynabór wniosków w ramach inicjatywy WiFi4EU na dofinansowanie przez KomisjęEuropejską instalacji hotspotów dla gmin został anulowany.

Gminy, chętne na skorzystanie z unijnych środków, będą mogłysię jeszcze zarejestrować przed kolejnym zaproszeniem KE do składania wniosków,jesienią br.

Portal Komisji Europejskiej WiFi4EU, który miał umożliwićgminom aplikację o bony na instalację bezpłatnych hotspotów w miejscachpublicznych, został zamknięty z powodu problemów technicznych po pierwszychgodzinach naboru wniosków, który został ogłoszony w połowie maja br.

Jak poinformowała unijna komisarz do spraw gospodarkicyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel, po wezwaniu do składaniawniosków 15 maja br. w ciągu kilku sekund ponad 5 tys. gmin złożyło wnioski, aw ciągu kilku godzin zrobiło to 11 tys. podmiotów.

– Jednak, po kilku godzinach, musieliśmy zamknąć portalWiFi4EU w odpowiedzi na otrzymane informacje na temat problemu technicznego –napisała komisarz w specjalnym oświadczeniu wydanym w połowie czerwca w tejsprawie. Jak wyjaśniła, zidentyfikowano błąd oprogramowania dostarczonego przezwykonawcę.

– To pozwoliło niektórym gminom aplikować w dobrej wierzeprzed otwarciem naboru, podczas gdy uniemożliwiło to innym aplikację pootwarciu naboru – dodała.

Przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków przez KEw maju, gminy mogły się wcześniej – od 20 marca – rejestrować w portalu WiFi4EU(www.wifi4eu.eu). Była to pierwsza część ubiegania się o bon w ramach programuWiFi4EU.

Jak poinformowała Gabriel, rejestracje gmin na portaluWiFi4EU zachowają ważność w przyszłych naborach, więc gminy będą mogły złożyćwniosek ponownie „za pomocą jednego kliknięcia przycisku”. Te gminy, którym nieudało się zarejestrować, będą mogły to zrobić po ponownym uruchomieniu portaluWiFi4EU.

Zainteresowanie programem Komisji Europejskiej WiFi4EU byłoogromne w całej Europie. W ciągu niecałych dwóch miesięcy zarejestrowało sięponad 18 tys. gmin, około jedna czwarta całej Europy, a tym samym wyraziłozainteresowanie unijnym dofinansowaniem na instalację hotspotów w miejscachpublicznych.

Jak dowiedzieliśmy się w źródłach unijnych, z Polskizarejestrowało się 789 gmin, czyli 32 proc. wszystkich polskich gmin. Najwięcejgmin zarejestrowało się z Malty (97 proc. wszystkich tamtejszych gmin); Portugalii(91 proc. wszystkich tamtejszych gmin) i Grecji – 85 proc. greckich gmin byłozainteresowanych programem.

Przypomnijmy, że gminom w programie WiFi4EU oferowany jestbon o wartości 15 tys. euro do wykorzystania na zakup i instalację sprzętuWi-Fi (punktów dostępu do bezprzewodowego internetu) w przestrzeni publicznej wwybranych przez siebie ośrodkach lokalnego życia publicznego np. bibliotekach,muzeach, parkach czy placach. Koszty utrzymania sieci będą pokrywane przezgminy.

W pierwszym naborze wniosków, który ruszył w połowie maja,każdy kraj uczestniczący w programie miał otrzymać co najmniej 15 bonów.Dofinansowanie miało otrzymać tysiąc gmin, a bony miały być rozdzielane zgodniez kolejnością zgłoszeń.

Bony na hotspoty z pierwszej rundy wniosków zostaną dodanedo budżetu programu na następne nabory.

Jak zapewniła komisarz Gabriel, anulowanie pierwszego naboruwniosków nie będzie miało wpływu na opóźnienia w realizacji całego programu,ponieważ przyznanie pierwszych bonów na hotspoty dla gmin planowane było pookresie letnim.

W ciągu najbliższych dwóch lat będą ogłaszane kolejne naborywniosków.

Do 2020 r. w budżecie UE zarezerwowano kwotę 120 mln euro nafinansowanie sprzętu potrzebnego do świadczenia usług publicznego dostępu doWi-Fi w maksymalnie 8 tys. gmin we wszystkich państwach członkowskich UE oraz wNorwegii i Islandii.

Inicjatywa WiFi4EU to część unijnej reformy przepisówtelekomunikacyjnych obejmującej nowe środki służące zaspokojeniu corazwiększych potrzeb Europejczyków w zakresie łączności, a także zwiększeniukonkurencyjności Europy.