Hołownia proponuje wspólny bilet. Ze środków KPO
1 czerwca transportowe propozycje dotyczące wydatkowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy przedstawił lider Polski 2050 - Szymon Hołownia.
W czwartek do Warszawy przyjechać ma przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, by podpisać polski Krajowy Plan Odbudowy. Polityk zaznaczył, że Polska może otrzymać z tego funduszu 250 mld złotych, czyli mniej więcej połowę swego rocznego budżetu. "Te pieniądze muszą być wydane tak, by posłużyły Kwiatkowskiej i Nowakowi, a nie Morawieckiemu i Ziobrze" - powiedział.
Komunikacyjny program
Według Hołowni środki te można przeznaczyć m.in. na wprowadzenie jednolitego biletu (za 50 zł) na regionalny transport kolejowy i autobusowy oraz komunikację miejską.
-"Coś takiego zrobili Niemcy - taki bilet można kupić za 9 euro i jeździć do woli pociągami, transportem miejskim, przemieszczać się bez użycia choćby własnego samochodu" - wskazał lider Polski 2050. Dodał, że tego typu rozwiązanie w znacznym stopniu zmniejsza zużycie ropy naftowej, którą Putin wykorzystuje jako broń wobec Europy.
Zaproponował, by tego typu rozwiązanie wprowadzić np. od września do końca roku i sprawdzić jak zadziała. "To będzie kilkanaście miliardów złotych, jakieś 6 proc. naszego KPO" - powiedział Hołownia.
Druga z propozycji zakłada zainwestowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy w odnawialne źródła energii, co również miałoby ułatwić odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"Jesteśmy dziś w sytuacji, w której musimy zrobić wszystko, i po to są te pieniądze, żeby najbliższa zima była ciepła dla Polaków, żeby mieli prąd, żeby mogli się ogrzać we własnych domach. Dzisiaj musimy oczekiwać od rządu bardzo jasnej obietnicy i bardzo jasnej deklaracji - musimy wejść jak najszybciej w program wymiany pieców węglowych i gazowych oraz termomodernizacji polskich domów do końca 2025 roku" - przekonywał Hołownia.
Trzecia propozycja to jak najszybsze przyjęcie przez Polskę euro.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)