GZM zmienia rozkład. Przez koronawirusa

infotrans
13.03.2020 12:30

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza ograniczyć od poniedziałku – 16 marca – kursowanie tamtejszej komunikacji miejskiej, organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Wprowadzenie rozkładu na dni robocze nieszkolne ma oznaczać zmniejszenie liczby kursów o 15-20 proc.

Poinformował o tym na piątkowej sesji zgromadzenia GZM przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak.

Bez szkoły

„Chcielibyśmy od poniedziałku wprowadzić rozkład jazdy na dni robocze nieszkolne, feryjne. Dzieci i tak są już w tym momencie w domach, nie potrzeba rozkładu, który zabezpieczałby ich dojazdy, które nie są wykonywane. Sporo autobusów już jeździ pustych, więc wydaje się, że obecne oczekiwania zostaną zrealizowane w rozkładzie na dni robocze nieszkolne” – powiedział Karolczak.

Pytany przez przewodniczącego Zgromadzenia Arkadiusza Chęcińskiego, jakie to może być procentowe ograniczenie kursowania, przewodniczący zarządu GZM oszacował, że 15-20 proc.

Zarząd Transportu Metropolitalnego, który organizuje komunikację miejską na terenie zrzeszającej 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii już w ubiegłym tygodniu zalecił przewoźnikom, aby wszystkie drzwi w pojazdach były otwierane przez kierowców, a nie pasażerów – aby ci nie musieli dotykać przycisków.

Antywirusowa walka

W ostatnią środę ZTM wydał kolejne dyspozycje przewoźnikom, m.in. zalecając regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „na żądanie” (dzięki czemu zmniejszana ma być liczba dotknięć przycisków „stop” przez pasażerów). Część przewoźników wydziela też dodatkowo strefy w pobliżu kabin kierowców (np. poprzez otaśmowanie barierek), niedostępne dla podróżnych. Wiąże się z tym brak możliwości korzystania z przednich drzwi pojazdów.

Zgodnie z intencją 41 miast i gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolię (GZM), od 1 stycznia 2019 r. odpowiada ona – poprzez swoją jednostkę, Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) – za całość komunikacji miejskiej na swoim obszarze.

ZTM przejął wówczas zadania dotychczasowych organizatorów – Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach oraz Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.

Największa sieć

Zarząd Transportu Metropolitalnego to największy obszarowo organizator komunikacji miejskiej w Polsce. Organizuje funkcjonowanie 386 linii autobusowych normalnych (w tym przyspieszone), 4 linii ekspresowych – lotniskowych (do lotniska Katowice), 25 linii autobusowych nocnych, 28 linii tramwajowych (od Zabrza po Dąbrowę Górniczą), 7 linii trolejbusowych (na terenie Tychów), a także linii autobusowych zastępujących tramwaje w czasie prac infrastrukturalnych.

ZTM organizuje połączenia wykonywane przez blisko 40 operatorów, w tym sześć dużych przedsiębiorstw samorządowych (część operatorów to różne konsorcja przewoźników współpracujących ze sobą w różnych konfiguracjach).

W ramach ZTM kursuje 386 linii autobusowych normalnych (w tym przyspieszone) i 4 linie ekspresowe – lotniskowe (do lotniska Katowice). Ponadto ZTM organizuje 25 linii autobusowych nocnych, 28 linii tramwajowych (od Zabrza po Dąbrowę Górniczą), 7 linii trolejbusowych (na terenie Tychów), a także linie autobusowe zastępujące tramwaje w czasie prac infrastrukturalnych. (PAP)