GZM przejmie od gmin utrzymanie przystanków
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce przejąć od swoich gmin członkowskich zarządzanie infrastrukturą przystanków komunikacji miejskiej. To już kolejne obejmowane przez Metropolię zadanie związane z organizacją komunikacji miejskiej na jej terenie.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu – skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest transport publiczny.
Na wtorkowej sesji zgromadzenia GZM w Tychach przedstawiciele gmin członkowskich przyjęli uchwałę ws. przekazania Metropolii zadań z zakresu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom, posadowionych na miejscu przeznaczonym do wsiadania i wysiadania pasażerów lub przylegających do tego miejsca.
Jeden standard
„To kwestia przejęcia przez Metropolię – od tych gmin, które wyrażą na to zgodę – zadań związanych z przystankami. Jest oczekiwanie dużej części gmin, aby tę infrastrukturą można było w jednym standardzie, w jeden sposób i oczywiście bardziej ekonomicznie zarządzać z poziomu Metropolii” – mówił we wtorek w Tychach przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
Zarządzanie przystankami będzie już kolejnym etapem przejmowania przez Metropolię zadań związanych z organizacją komunikacji miejskiej na tamtym terenie. Od początku tego roku Metropolia przejęła – poprzez swój Zarząd Transportu Metropolitalnego – organizację funkcjonowania całej komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych organizatorów.
Po integracji systemu taryfowo-biletowego komunikacji miejskiej na terenie ok. 50 miast i gmin, Metropolia 25 czerwca wprowadziła też Metrobilet, czyli bilet okresowy, umożliwiający podróżowanie autobusami, tramwajami i trolejbusami organizowanymi przez ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich. Emitują go Koleje Śląskie; sprzedaje ZTM.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kierunek bilety
We wtorek Karolczak wyraził nadzieję, że oferta ta będzie rozwijana dalej. „Docelowo mam nadzieję, że również jednorazowe bilety emitowane przez przewoźnika Koleje Śląskie będą dostępne w naszej sprzedaży. Będzie to, myślę, z korzyścią dla pasażerów, którzy będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do Kolei Śląskich” – zaznaczył.
„Obserwujemy już całkiem spore zainteresowanie Metrobiletem; wydaje się, że z każdym miesiącem ono rośnie – podobnie, jak w przypadku uruchomionych kilka miesięcy temu połączeń autobusowych na lotnisko. Praktycznie miesiąc w miesiąc jest wzrost zainteresowania; pod koniec września powinniśmy mieć zestawienie sprzedaży w okresie wakacji” – zasygnalizował Karolczak. (PAP)
„