GUS o transporcie pasażerskim 2019: Dobry rok przed kryzysem
Niewątpliwie rok 2020 z powodu pandemii koronawirusa zapisze się w historii polskiego transportu jako kryzysowy.
Na tym tle szczególnie dobrze wypada rok ubiegły. Widać to w opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych przewozu ładunków i pasażerów za 2019 rok.
Przewozy ładunków i pasażerów
W 2019 r. w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano wzrost przewozów ładunków transportem samochodowym i lotniczym. Zwiększyły się również przewozy pasażerów transportem lotniczym, morskim i kolejowym. Przewóz pasażerów w stosunku do roku 2018 wzrósł o 3,3%.
W przypadku przewozu ładunków, w 2019 r. w odniesieniu do roku poprzedniego odnotowano wzrost przewozów ładunków oraz wzrost wykonanej pracy przewozowej w transporcie samochodowym oraz lotniczym, natomiast w pozostałych rodzajach transportu –spadek tych wielkości.
Duże wzrosty w lotnictwie
Jak wskazaliśmy powyżej, w 2019 r. wszystkimi rodzajami transportu przewieziono o 3,3% więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Wzrost przewozów odnotowano głównie w transporcie lotniczym (o 58,0%), a ponadto w transporcie morskim (o 9,3%) i kolejowym (o 8,2%).
Zatem w 2019 r. największy wzrost przewozów w skali roku odnotowano w transporcie lotniczym.
Jednak od kilku lat obserwuje się systematyczny wzrost przewozów również w transporcie kolejowym. Średnia odległość przewozu pasażera we wszystkich rodzajach transportu pozostawała na poziomie podobnym jak rok wcześniej.
Najwięcej wybiera kolej
Najwięcej pasażerów w ubiegłym roku wybrało transport kolejowy. Koleje przewiozły przez cały rok ponad 335 mln osób. Niewiele mniej bo 324 mln pasażerów skorzystało z transportu samochodowego.
Trzecie miejsce przypada na transport lotniczy, na który zdecydowało się w 2019 roku ponad 21 mln pasażerów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ostatnie miejsca zajmują transport morski i śródlądowy transport wodny, z których łącznie korzystało około 3 mln osób.
Najdalej samolotem
Z racji zasięgu najwięcej pasażerokilometrów (iloczyn liczby pasażerów i długości trasy), odnotował transport lotniczy – w liczbie ponad 40,5 miliardów.
Drugi w kolejności jest transport kolejowy z wynikiem ponad 22 mld pasażerokilometrów.
Trzecie miejsce należy do transportu samochodowego, który osiągnął wielkość 19,5 mld pasażerokilometrów.
„