Gminy Metropolii Krakowskiej działają wspólnie na rzecz czystszego powietrza

infotrans
16.11.2017 11:52

Kraków i okalające gogminy współpracują ze sobą w walce ze smogiem, prowadząc m.in. wspólną kampanięinformacyjno-edukacyjną na ten temat.

Poważnym problemem wielu polskich miast jest to, że ichpowietrze jest zanieczyszczane także przez sąsiednie miejscowości. Niewystarczy więc, że władze tych miast ograniczą emisję zanieczyszczeń tylko nawłasnym terenie. Z tego właśnie powodu Kraków podjął współpracę z otaczającymigo gminami na rzecz walki ze smogiem. Gdy nie mógł w całości wykorzystaćzewnętrznego dofinansowania, które pozyskał na ten cel, przekazał jego częśćsąsiednim samorządom – w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. By ione zadbały o swoje piece i wprowadziły program ich wymiany.

Kolejnym przejawem tej współpracy jest umowa, jaką niedawnozawarła gmina Skawina z należącą do krakowskiego samorządu miejskiego spółkąMPEC. Na mocy tej umowy mieszkańcy tej gminy będą mogli podłączyć się do sieciciepłowniczej MPEC (to przedsiębiorstwo zainstaluje im na swój koszt węzełcieplny), co ma tam znacząco zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza. Wedługdanych władz Skawiny z tej oferty będzie mogło skorzystać ok. 400 gospodarstwdomowych i kilkanaście firm.

15 gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Metropolia Krakowskarozpoczęło w październiku wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną, poświęconąwalce ze smogiem. Ma ona potrwać do końca obecnego sezonu grzewczego iobejmować dedykowaną stronę internetową informująca o działaniach na rzeczpoprawy jakości powietrza w podkrakowskich miejscowościach(www.wymienpiec.info), dystrybucję plakatów, publikacje w gazetach gminnych,spot w regionalnej telewizji oraz wykorzystanie w kampanii autobusówaglomeracyjnych. Główne hasła akcji to: „Nie pal węglem złej jakości, mułem iflotem węglowym”, „Nie pal plastiku, mebli i innych śmieci”, „Wymień piec” oraz”Nie narażaj bliskich na ciężkie choroby”.

Kampania ma uświadamiać mieszkańcom, że problemzanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości,które z nim sąsiadują. Inicjatorzy kampanii mają również nadzieję, że uda sięprzekonać mieszkańców do stosowania paliw węglowych dobrej jakości izaprzestania spalania odpadów. Dodatkowym efektem kampanii ma być wzrostzainteresowania mieszkańców działaniami władz ich gmin na rzecz ochronypowietrza. Warto przy tym wspomnieć, że latem tego roku pracownicy urzędówpodkrakowskich gmin odwiedzili 60 składów węgla, przypominając ich właścicielomo nowych normach jakości paliw stałych.

W tym roku okalające Kraków gminy zaczęły korzystać ześrodków UE na wymianę kotłów. W najbliższym czasie wymienią za nie prawie 3,4tys. nieekologicznych pieców. Występują też o fundusze na ten cel zWojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej naprogram wymiany pieców chce przeznaczyć gmina Wieliczka. Zdobyła na to 10 mlnzł dofinansowania. Skawina, Zabierzów i Niepołomice otrzymały na takie projektyprawie 11 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WojewództwaMałopolskiego. Gmina Zielonki na ograniczenie niskiej emisji chce wydać ponad 6mln złotych.

Władze Krakowa podkreślają, że przełomowy – w poszerzeniuwalki ze smogiem o podkrakowskie gminy – był bieżący rok.