Gliwicki projekt ITS

infotrans
27.01.2011 18:37

Ministerstwo Infrastruktury, jako Instytucja Pośrednicząca we wdrażaniu Priorytetów VI –VIII PO Infrastruktura i Środowisko, 5 stycznia br., po przeprowadzeniu przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych I etapu oceny, zatwierdziło listę rankingową projektów rekomendowanych do dofinansowania w ramach konkursu dla działania 8.3 Rozwój Inteligentnych Systemów Transportowych. W wyniku oceny merytorycznej I stopnia projekty mogły otrzymać maksymalnie 41 lub 47 punktów. Gliwicki projekt ITS pn „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap l”został najwyżej –razem z Bydgoszczą –oceniony przez Ministerstwo Infrastruktury i otrzymał maksymalną liczbę 47 pkt. O tym rankingu pisaliśmy w TransInfo tutaj .

Gliwicki ITS zapewni zielona falę dla transportu publicznego

Śląskie miasto starało się o dofinansowanie w wysokości ponad 24 mln zł (85% kosztów). W ramach projektu skoncentrowano się na czterech zadaniach:
1. modernizacji sygnalizacji świetlnych eksploatowanych na skrzyżowaniach w centrum miasta. Projekt tutaj obejmuje zaprojektowanie i zainstalowanie na skrzyżowaniach detektorów pojazdów (wideo detekcja) i pieszych (przycisków dla pieszych), wymianę osprzętu sygnalizacji (maszty, sygnalizatory), aktualizację programów pracy sygnalizacji oraz montaż kamer służących do monitoringu miejskiego
2. wykonanie punktów pomiaru ruchu pojazdów zlokalizowanych w obszarze skrzyżowań. To zadanie obejmuje instalację urządzeń pomiaru ruchu pojazdów na wskazanych wlotach ulic skrzyżowań w centrum miasta oraz zainstalowanie w sieci lokalnej ZDM serwera centralnego zapewniającego automatyczne zbieranie danych o ruchu z punktów pomiarowych poprzez łącza sieci w standardzie WiMAX oraz udostępnianie informacji o aktualnych natężeniach ruchu na stronie www Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
3. usprawnienie ruchu na ciągu ulicy Pszczyńskiej i Rybnickiej poprzez opracowanie programów sygnalizacji i ich wdrożenie w eksploatowanych na skrzyżowaniach sterownikach, których struktury (minimalnie 4) zapewnią poprawę płynności ruchu na kierunku głównym ciągu ulic i będą wybierane automatycznie w zależności od informacji o natężeniu ruchu uzyskanych z punktów pomiarowych PP.
4.rozbudowa punktów dostępowych do sieci WiMAX na skrzyżowaniach w centrum miasta i ich skomunikowania ze stanowiskami operatorskimi lokalizowanym w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach, Centrum Ratownictwa Gliwice
oraz Centrum Sterowania Ruchem z każdym sterownikiem eksploatowanym na wskazanych skrzyżowaniach za pośrednictwem sieci WiMAX, jak i sieci zapasowej światłowodowej Gigabit Ethernet wykonanej w technologii ringu.
I dokładnie taki zakres obejmuje przetarg na wykonanie gliwickiego systemu, który został ogłoszony 14. stycznia br., którego specyfikacja istotnych warunków zamówienia można pobrać z strony www.zdm.gliwice.pl. Dodajmy, ze w Kryteria ocenie ofert zastosowano tylko jedno kryterium: najniższą cenę. Termin składania ofert to 1 luty br., czyli już niedługo powinniśmy poznać zwycięzcę tego zamówienia.