GIS nie ma czasu na klimatyzację w miejskiej komunikacji
Mimo apeli IGKM, cały czas nie ma reakcji GIS w sprawie klimatyzacji w miejskim taborze. Włączać, czy nie włączać? A robi się coraz cieplej!
O tej sprawie 22 maja pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ
Miesiąc temu
W połowie maja branża komunikacji miejskiej zwróciła się do Głównego Inspektora Sanitarnego o jasne wskazania dotyczące włączania klimatyzacji w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej w przypadku wciąż panującej pandemii koronawirusa. Wcześniej bowiem wskazywano przewoźnikom obserwacje chińskich naukowców, z których wynikało, że rozprzestrzenianiu koronawirusa może sprzyjać klimatyzacja. Były to jednak badania przeprowadzone nie w komunikacji miejskiej, ale w restauracji w Guangzou.
Publikowano także wyniki badań amerykańskich i niemieckich z Instytutu Roberta Kocha, które sugerowały, że dużo lepsze wyniki od klimatyzacji daje zwykłe otwieranie okien, lufcików i doprowadzenie do dużej i ciągłej wymiany powietrza wewnątrz pomieszczeń i pojazdów.
Te badania można znaleźć TUTAJ
Wrocław włącza!
-„Nie można dłużej czekać” – informuje wrocławskie MPK i włącza klimatyzację w pojazdach.
-„Główny Inspektor Sanitarny od miesiąca nie był w stanie wydać opinii, jak w przypadku upałów, z którymi mamy do czynienia, należy ustawić wentylację i klimatyzację w pojazdach komunikacji zbiorowej – czytamy w komunikacie MPK.
Jak informuje MPK Wrocław, nie można przechodzić obojętnie obok próśb i żądań pasażerów wrocławskiej komunikacji, którzy w mailach i na forach społecznościowych domagali się uruchomienia klimatyzacji. Nie bez znaczenia jest fakt wysokich temperatur, sprawiających że wewnątrz pojazdów temperatura dochodzi do 30 stopni.
-„Mimo ponagleń wrocławskiego przewoźnika Główny Inspektor Sanitarny nie dał jasnej odpowiedzi, jak należy postępować – podkreśla Tomasz Sikora, rzecznik MPK Wrocław. – Nie otrzymawszy odpowiedzi od GIS, od poniedziałku 15.06.2020 wrocławskie MPK włączy klimatyzację we wszystkich pojazdach w nią wyposażonych. W tramwajach starszego typu dalej będą otwarte okna i wywietrzniki dachowe.”
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Przewoźnik jednocześnie przypomina, że jeśli jest włączone chłodzenie pojazdów, okna muszą być zamknięte. Ich otwarcie w większości pojazdów automatycznie odłącza klimatyzatory.
Co z filtrami?
By obniżyć do minimum możliwość negatywnego wpływu na zdrowie pasażerów (badania z Guangzou wskazywały, że czynnikiem ryzyka mogą być brudne filtry klimatyzatorów i brak ich regularnej dezynfekcji) MPK Wrocław we własnym zakresie, przeprowadziło w ostatnich tygodniach kompleksowe prace konserwacyjne systemów klimatyzacyjnych.
Niestety, układy klimatyzacyjne fabrycznie montowane w pojazdach komunikacji publicznej nie są wyposażone w filtry Hepa, obecne m.in. w samolotach. A tylko one wyłapują cząsteczki koronawirusa. Dlatego przewoźnik cały czas przypomina pasażerom o obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej, a także o zachowaniu odpowiedniego dystansu.
MPK Wrocław kontynuuje też codzienne działania dezynfekcyjne, w tym: ozonowanie a także cotygodniowe czyszczenie pojazdów wirusobójczą metodą antystatyczną.
„