Gdynia rozstrzygnęła konkurs „Plany mobilności dla firm”

infotrans
18.07.2018 06:52

Pracownicy 33gdyńskich firm i instytucji wzięli udział w konkursie na tworzenie planówmobilności, ogłoszonym przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.

Nadesłano zarówno propozycje dotyczące rozwojuinfrastruktury miejskiej, działań Gdyni, jak i konkretne plany dla firmchcących wspierać swoich pracowników w zmienianiu niekorzystnych nawykówtransportowych. I to właśnie firmy, które podzieliły się swoimi pomysłami nawdrażanie udogodnień dla swoich pracowników zostały wyróżnione w konkursie.

Pierwsze miejsce przyznano firmie Wartsila Ship DesignPoland, w której zespół 4 pracowników (Anna Kozicka, Magdalena Zalewska, AgataZiółkowska oraz Błażej Stelmaszczyk) proponuje działania edukujące, motywującei wspierające dla pieszych, rowerzystów oraz pasażerów komunikacji miejskiej.Wśród nich są zajęcia na temat wpływu spalin na nasze zdrowie, organizowaniekonkursów wewnątrz firmy oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury przyswoich miejscach pracy. Ponadto, Wartsila proponuje wprowadzenie elastycznegoczasu pracy oraz tworzenie przyzakładowych żłobków oraz przedszkoli. Zwycięscypracownicy w nagrodę udadzą się do Teatru Muzycznego na wybrany przez siebiespektakl.

Następną firmą z ciekawymi propozycjami jest DNV GL Polandsp. z o.o., w której wewnętrzny koordynator konkursu „Do pracy jadęrowerem” p. Rafał Mstowski zainicjował stworzenie aplikacji umożliwiającejwspólne dojazdy do pracy, zaproponował także vouchery do punktów serwisowychrowerów, a także nagradzanie pracowników za liczbę przebytych kroków. Pan Mstowskiskorzysta z wygranego karnetu na masaż sportowy.

Na podium znalazła się także Akademia Morska, którejpracownik – p. Karolina Gwarda wśród swoich propozycji wymieniła stworzeniewiaty rowerowej, wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób korzystających zcarpoolingu oraz umożliwienie pracy zdalnej. Wśród pomysłów znalazła się takżetablica z dynamicznym rozkładem jazdy w głównym holu uczelni oraz prelekcjaukazująca roczne oszczędności w budżecie domowym w przypadku przesiadki zsamochodu na inne środki transportu. Pani Karolina otrzyma wejściówki do JumpCity.

Wielu pracowników proponowało także:

wdrażanie projektów zwiększających świadomość na tematmobilności aktywnej pracowników gdyńskich firm,

tworzenie konkursów, loterii i rywalizacji wewnątrz firmzachęcających do przesiadki z samochodu,

zakup służbowych rowerów, jak również inwestycje winfrastrukturę firmową (szatnie, prysznice, wiaty rowerowe) wspierającąrowerzystów i pieszych,

organizację wspólnych podróży do pracy oraz zakup rowerowychkoszulek z logo firmy,

rozpowszechnianie informacji na temat miejskich wydarzeńdot. zrównoważonej mobilności,

rozwój miejsc rekreacji i terenów zielonych wewnątrz firm,

organizowanie miejsc pracy w dobrze skomunikowanychokolicach.

W odpowiedziach znalazły się także sugestie dla służbmiejskich, organizatorów transportu oraz zarządców nieruchomości dotyczącemiasta, a nie firm:

tworzenie bus pasów, budowa sieci dróg rowerowych orazposzerzanie chodników,

wprowadzenie stref TEMPO 30, ograniczanie parkowania wcentrum miasta,

usprawnienia dotyczące zakupu biletów (biletomaty) orazzwiększenie częstotliwości połączeń ZKM,

lepsze skomunikowanie dzielnic peryferyjnych (w tym SKM dopółnocnych dzielnic),

przeprowadzanie nowych akcji promujących transportzrównoważony oraz wprowadzanie urozmaiceń do istniejących działań.

Wszystkie propozycje zostaną przekazane odpowiednimjednostkom.